Collapse si expand, blocuri mari de date

Bookmark-urile sunt magice. Poti adauga un bookmark unde lucrezi si sa te duci mai sus sa vezi ce face o anumita functie, apesi F2 si kaboom te-ai intors unde lucrai.

Tot pentru blocuri mari de date.

Collapse si Expand sunt utile, dar nu asa de des. Daca ai o structura a fisierului/clasei accesibila undeva, collapse-ul devine cam ineficient dupa parerea mea.

Daca esti intr-o metoda si ai nevoie de collapse la code din acea metoda inseamna ca metoda ar trebui impartita in mai multe metode care sa faca fiecare un singur lucru; daca esti intr-o clasa si ai nevoie de collapse inseamna ca tocmai ai descoperit un god object si esti intr-o situatie nu prea minunata: fie faci refactoring, fie introduci technical debt.

Anyway, eu nu prea folosesc feature-ul pentru ca mi se pare suficient sa am la vedere structura clasei (plus ca face navigarea mult mai usoara - asta ca tot ziceau unii useri pe aici ca IDE-urile nu-si justifica consumul de resurse).

1 Like

Anyone? Look at that screenshot and the huge complexity it adds to the table.

Codul este prin excelenta text, nu icon-uri, tab-uri laterale, tab-uri in jos, panes. meniuri, butoane pentru a formata cum sunt afisate etc.

Tot ce vad este un huge cognitive load wasted on the UI instead of getting into the flow and actually solving problems.

IDE: how to waste time clicking on stuff instead of actually solving problems. My 0.02 $ :smile:

EDIT: macar daca era Java, insa Ruby? un limbaj atat de expresiv si concis, you’re doing it wrong :smile:

@dakull, @bogdanconstantinescu: de ce nu postați o bucată de cod la review? La o adică topicul ăsta era despre altceva… :smile:

@iamntz I’ll just start my fundamentalist church “Praise the Code or you’ll burn in IDE hell” :smile:

Pentru code review exista GitHub si actual production code (pentru care review-ul se face sadly intern sau dupa ce iti explodeaza app in productie) in rest este usor sa postezi ceva frumos insa utterly pointless.

pare rau teribil de offtopic, dar: stie cineva un plugin care sa faca asta in Sublime?

În Sublime 3 ai Go To Symbol in project. Nu te ajută?

aia folosesc, dar am un coleg care n-a trecut pe sublime din cauza asta :smiley: