Collapse si expand, blocuri mari de date

Mi se pare un lucru foarte important ca editorul sa aiba posibilitatea de a collapsa/expanda anumite blocuri mari de cod.
Voi ce parere aveti?

Păi și ce editor nu face asta?

Din câte îmi aduc aminte chiar și Vim știe asta. Până și Xcode!

1 Like

well, si mie mi se parea important la inceput. hardly ever used. voi folositi feature-ul ala?

3 Likes

Când îl ai îl folosești că e foarte util să apeși un hotkey care face colaps la definiție după care să expandezi ce te interesează.

Poate o data la cateva luni, cand doi ochi nu-mi ajung ca sa vad vreo functie, dau un collapse all.

1 Like

Notepad-u.
Scuze. Eu sunt mai batran (45 ani) :smile: si am cam ramas pe vechi. Incerc sa ma adaptez si sa ma actualizez!

Treci măcar la notepad++ View-> Fold All

1 Like

Mi se pare util sa faca colapse la obiecte/clase si functii/metode. De obicei este util la obiecte js care sunt date ca options sau atunci cand vreau sa vad ce face o clasa. Daca tii o metoda sub 20 de linii, si un fisier sub 300 de linii nu prea ai nevoie.

PhpStorm stie si de code folding regions dar nu le-am prea folosit.

Salut!
Am trecut! :smile:
Am inceput sa folosesc notepad++ de luni :smile: (adica de 2 zile)

As vrea sa incerc si Sublime.
Are vreo versiune gratuita?

Da. Vei avea o alertă la fiecare 10-15 minute (sau după X salvări, nu știu exact cum funcționează) care îți va spune că folosești o versiune gratuită.

Știu pe cineva care a folosit sublime în felul ăsta timp de un an înainte să-l cumpere :slight_smile:

Suna a code smell i.e. huge files of logic with/or huge functions.

232 linii în fișierul curent. Am un pitic care-mi șoptește ușor și repetat în ureche:

– Apasă CTRL + M, O, apasăăăăăă și ai să vezi totul într-un singur ecran!

Eu îl ascult că experiența m-a invățat să nu mă pun cu piticii.

De acord cu @AdrianBasalic. Mi se părea și mie esențial odată, dar mi-am dat seama că-l folosesc foarte rar. Îl foloseam în Aptana, care putea face “collapse” la zone arbitrare de cod (selectam porțiunea de cod pe care o vroiam și-i dădeam “collapse”).

Din cauza asta am inceput si eu sa folosesc Notepad++. Incepusem un script JavaScript… treaba a mers bine vreo 3 saptamni. Dupa aia codul a devenit foarte lung (nu am numarat liniile), si aproape ca nu mai stiam ce este pe acolo. De 2 zile iar stapanesc codul!

Mersi pentru detalii.
Dar eu cred ca nu voi avea niciodata bani sa-l cumpar :frowning:
Am mari probleme de sanatate… nu intru in detalii pe acest forum.
Bafta!

Eu mai folosesc foarte des și bookmarks. Îmi este foarte simplu, de exemplu la un feature, să fac bookmark la majoritatea metodelor din toate clasele implicate și să switch între ele foarte rapid.

Și sunt foarte fericit că de prin ultimile versiuni de vs, bookmark-ul duce la conținut și nu la linie. Era foarte stupid să faci bookmark la o metodă și când te repezeai înapoi vedeai că de fapt e o linie razna pentru că tu între timp ai mărit/micșorat documentul…

Scuze pentru ne-stiinta!
Ce sunt bookmarks?
Ceva ca alea din browser?..eu doar cu alea sunt familiarizat

Mersi!

În contextul actual bookmark-urile sunt o metodă prin care tu definești o listă de interese în cod pe care o poți accesa mai rapid ulterior.

În notepad++ le folosești așa

Mersi pentru detalii!
Am ce studia Zilele astea!
Deja imi simt neuronii obositi :smile:

Multumesc mult!