Comparare si sugestii (CPU)

Salut, adresez si eu o intrebare. Vreau sa fac prin api o comparatie intre niste procesoare, cum as putea face si ce site ofera asta?In primul rand ma intereseaza cum calculeaza ei si cum le da scor.

Am impresia ca pe baza testului benchmark. Adica daca eu am un procesor cu rezultatul in benchmark de 1000 si vreau unul mai bun,incepe sa-mi dea de la 1001 sau cum se procedeaza?

Banuiesc ca trebuie sa fac rost de lista de procesoare cat si de scorul acestora, si apoi sa fac sugestii si comparatii.

O idee:

Fa o baza de date cu tabelele de care ai nevoie. Apoi scrii un mic api in php. Adauga operatiile de Get, Adaugare, Actualizare, Filtrare(sa cauti dupa criterii)
Comparare ai putea sa faci dupa rezultatul la anumite benchmarkuri pt procesore. De exemplu operatii in virgula fixa, virgula mobila si alte teste relevante.
Superb ar fi sa ai un fisier csv, xls etc pe care sa il importi.

2 Likes

Ms, pai ma duc prin curl in alt site, iau datele si le inserez in mysql, dupa ce termina toate rezultatele, pot genera un csv sa-mi fie de ajutor pe viitor.Asta saptamanal un research, ca o sa apara si modele noi.Dar legat de acel scor, cred ca aia e cheia de control si ei de acolo dau modele mai bune.

1 Like

Vezi mai intai cum sunt scorurile
Un procesor modern poate face operatii de ordinul giga flops

Exista servicii pentru asa ceva ce ofera csv-ul a peste 450.000+ benchmark-uri, contra cost, evident. Ofera update saptamanal al acestui csv timp de un an de zile.
Ti-am dat cifrele astea ca sa-ti dai seama ca nu ai nicio sansa sa faci treaba. :sweat_smile:

De asemenea acele servicii costa mult
sute sau mii de dolari

:smile: da,interesanta treaba. Poate ca au asa ca ei ai si rezultatele dintre X si Y ,insa pe mine nu ma intereseaza aceste rezultate,doar rang-ul obtinut.

Am inteles,multumesc.

1 Like