Configurare DNS cu WHM

Salut,

Am nevoie de ajutor in configurarea unui DNS pentru doua subdomenii ce trebuie sa raspunda unei masini diferite de cea de pe care raspunde domeniul principal. O sa incerc sa fiu cat pot de scurt:

Am hosting pe un domeniu sa ii zicem example.ro . Acest domeniu e hostat la easyhost printr-un serviciu de hosting shared. E inregistrat la rotld si folosesc ca nameservers ns1 si ns2.hostway.ro. Totul simplu pana aici.

Am achizitionat un VPS tot de la easyhost pe care am instalat WHM si Cpanel. Acesta are bineinteles un ip static.

Cerinta este ca de pe doua subdomenii ale lui example.ro de mai sus, sa pot servi din aceasta masina doua foldere diferite adica,
de pe admin.example.ro sa pot servi un /public_html/admin
de pe client.example.ro, /public_html/client
dar domeniul principal sa ramana pe acelasi hosting shared.

Ce am facut:

Pe aceasta masina mi-am creat un subcont prin WHM pe domeniul example.ro.
Automat s-au creat doua nameservere ns1 si ns2.example.ro pe DNS-ul de pe aceasta masina.

In cpanel am creat doua subdomenii, cele de mai sus admin.example.ro si client.example.ro pentru care am setat root-ul catre directoarele din exemplu.

Deasemeni am setat in Rotld ca aceste doua subdomenii sa foloseasca nameserverele acestei masini: ns1 si ns2.example.ro. Insa probabil nu asta e solutia incat nu imi vin request-uri pe ea.
Am verificat log-urile de pe aceasta masina si nu am intrari. Ca raspuns, vad doar o lista de directoare pe care nu o recunosc.

Separat, pe masina locala in hosts, am asociat IP-ului acestei masini cele doua subdomenii si content-ul este servit corespunzator.

M-ar ajuta mult orice input, si am impresia ca imi scapa ceva esential.

Multumesc anticipat!

Din ce mai stiu eu, daca ai cpanel pe masina shared sa creezi acolo cele 2 subdomenii apoi te duci la dns zone editor si schimbi ip-ul pe A in cel al vps-ului. Nu stiu cum ai pus la rotld ns pe subdomenii dar nu e o solutie.

1 Like

Dacă-s la aceeași firmă de hosting, de ce nu le trimiți un ticket la suport?

Nu știu dacă whm este cpanel, dar în cpanel (pe domeniul principal, deci pe shared) ai simple dns zone editor, unde, așa cum a zis și @neamtua, adaugi un A Record cu IP-ul și VPS-ului:

2 Likes

WHM e solutia cpanel de management la nivel de server, deci da.

1 Like

@neamtua , @iamntz , multumesc !

A functionat impecabil.

1 Like