Configurare video proiector

E un pic off-topic topicul ăsta, dar mă gândesc că se găsește cineva care s-a mai întâlnit cu situația asta.

Am in plan să folosesc un video proiector pentru redare TV. Semnalul TV ajunge in router de la provider (DIGI in cazul meu), iar apoi vreau să conectez wireless un video proiector.

Din ce am înțeles nu se poate direct.
Ar trebui să am un tuner TV conectat la video proiector și un emițător la router, care ar converti semnalul video.

Chestia e că n-am folosit nici video proiector, nici emițătorul de semnal TV, iar TV tuner am mai folosit acum 20 de ani.

Cum e?

Daca vrei TV si nu ceva online (ai cateva canale online la digi pe digi online) da ai nevoie de un tuner.

Poti sa intrebi la Digi daca nu iti ofera ceva tuner cu iesire hdmi, poti intreba si pe softpedia daca exista asa ceva.

Wireless nu se poate lega, daca vrei wireless ar trebui sa inventezi tu ceva, e.g. faci stream de pe tuner cu un raspberry pi si il deschizi in VLC pe alt dispozitiv pe care il conectezi la video proiector. Posibil exista plugin-uri elegante pentru plex sau similar ca sa controlezi cu telecomanda un anumit dispozitiv si sa controlezi remote sursa.

De fapt exista tvheadend/tvheadend: Tvheadend is the leading TV streaming server for Linux with ATSC, DVB-C/C2, DVB-S/S2, DVB-T/T2, IPTV, SAT>IP and unix pipe input sources (github.com) si cred ca are plugin pentru emby/plex.

Plex suporta la fel multe tunere (nu iti trebuie tvheadend), dar live tv poti doar pe contul de admin.

Cred ca ti-ar trebuie ceva dispozitiv precum hdhomerun.

Eu as incerca sa caut pe cineva care are deja un server si ti-ar face cont pe un tuner contra cost :slight_smile:

Gandesti prea complicat…

Asa ceva oferit de Digi are HDMI pe care il conectezi la proiector si aia e. Nu-s sigur daca cere si HDCP.

cred ca raman totusi 2 aspecte de rezolvat:

  • sunetul (probabil ca proiectorul nu are difuzoare incorporate)
  • distanta (nu am inteles exact daca wireless e conditie sau se poate cu un hdmi mai lung).

oricum, subscriu la asta:

1 Like

Proiectorul ar fi cam la 25m de router.
Distanța directă ar fi de 10-15 metri, dar cablul nu ajunge ditect.

Incă n-am proiector, dar văd că modelele mai noi se laudă cu tot felul de boxe incluse.
Si există si posibilitatea să conectez boxe la proiector.

Tre sa duci device-ul care scoate hdmi aproape de proiector. Cablul care duce la el (coaxial, utp, etc) poate sa duca si distante mari. Cu cel HDMI e mai complicat.

1 Like