Construirea unui viitor in programare

Salutare, intreg DevForum!

Cautam pe internet un loc bun pentru discutiile pe partea de programare si am gasit acest forum minunat pe care se afla persoane cu experienta. Am vazut ca in ultimul timp au fost create de catre boboci ca mine mai multe discutii in care cereau ajutor. Vazand ca au fost ajutati, mi-am zis ca poate e locul potrivit. :smiley: Inainte de toate, cred ca ar fi bine sa ma prezint:

Ma numesc Andrei si peste trei zile urmeaza sa trec la varsta de cincisprezece ani. La inceputul verii am dat Evaluarea Nationala peste care, din fericire, am trecut cu bine. Am fost repartizat, dupa cum imi doream, la un liceu foarte bun din Constanta pe profil matematica-informatica. Abia astept sa incep liceul, dar asta nu cred ca are relevanta pentru subietul discutiei.

Fiind vara, intre orele 11-17 este foarte-foarte cald. Neavand ce face in aceste ore, mi-am zis sa imi gasesc ceva de lucru, asa ca mi-a trecut prin cap sa incep bazele cu programarii. Neavand absolut nicio tangenta cu acest domeniu si nestiind de unde sa incep, am zis sa ma uit peste programa scolara.

Am observat ca se pune mai mult accent pe algoritmica, gandire analitica, structuri de date etc., decat pe limbajele de programare. Limbajele sunt niste unelte care se schimba de multe ori, deci chiar nu conteaza cu care incep.

Asadar, am ales sa incep cu…inceputul, sa imi pun bazele in acest domeniu care este in plina dezvoltare si care nu va muri niciodata, dupa parerea mea. Care sunt sfaturile voastre?

Va multumesc mult atat pentru timpul acordat citirii acestui topic, ci si pentru sfaturile si recomandarile pe care mi le veti da!

Aceeași discuție deschisă de același utilizator (conturi multiple).