Cont bancar pt SRL (usd+lei) + w8bene

Salut,

Urmeaza sa deschid un SRL pentru a lucra cu un client din US si pentru care voi emite facturi in USD. Pe langa cont in dolari mai am nevoie si de un cont in lei pt taxele catre stat.

Daca sunt persoane care se afla intr-o situatie similara voi cu ce banca lucrati si cam cat va costa lunar abonamentul?

De altfel, este cineva care a completat formularul w8bene si care are un tutorial mai recent?

Multumesc,
Bogdan

Salut,

Cu w8bene nu cred ca ai tu treaba, decat daca locuiesti in USA.

Legat de cont, eu am BT, nu recomand, la o alta firma am Libra si se misca bine internet banking-ul. Dar toate au comisioane mari la transfer international/USD.

Pentru cont USD si tranzactii USD recomand Wise.com ( folosesc ) sau revolut business ( nu folosesc, dar am auzit ca este ok ) .

Spor!

Legat de w8bene si eu am pus multe intrebari si se pare ca trebuie completat ca sa evit dubla impozitare.

O sa studiez wise.com. Multumesc!

Unicredit dar doar daca scoti direct USD in cont personal de unicredit. (oferta black friday)
Vine la cam 40-50 de lei pe luna cu taxe. (fara abonament)

Raiffeisen (ca e la parter), 80 lei/luna. Pentru schimb valutar folosesc serviciul R-Flex. Poti decide ca dividendele sa se plateasca in USD (mai ai nevoie de un cont in USD pentru persoana fizica).

Trebuie luat in calcul ca am de dat la contabila in lei banii si la fel darile catre stat pt 1 angajat. (sunt srl micro)

Evita contul in USD. Fa in EUR si pot folosi un sistem de transfer gen Wise.
USD au comisioane mari si orice ai face tre sa faci schimb valutar.

(sau nu mai faci deloc cont de valuta si trimit aia direct lei)