Contracte fictive

Buna ziua,
Voi urma un curs de animatie 2D si doresc sa ma axez pe acest segment de piata .
Vreau sa stiu ce sanse as avea pe piata romaneasca si ce fel de contracte sa accept.
Am un cont pe Fivver si Upwork si la finalul cursului o sa imi pot atasa si un portofoliu prin realizarile mele din timpul cursului .
Am studiat putin aceste doua platforme si am vazut pe Upwork foarte multe anunturi, care
sunt plasate de intermediari din tari subdezvoltate ,care dupa ce aplici la jobul pe care lau pus te redirectioneaza la o alta sursa pe Telegram sau Whatsap .
Este ceva de incredere sau doar reclame false si servici fictive ,care iti ofera un contract il semnezi din pricina bugetului lor foarte mare pentru un lucru usor de realizat .
Un exemplu pe acest lucru lam avut eu ,am gasit foarte multe anunturi cu “conversie jpg in pdf sau pdf in word ,fiecare conversie 20$”.Am vorbit cu tipul pe telegram de curios sa vad daca ar fi ceva “real” ,iam cerut sa analizez contractul si in contract nu era specificat ce trebuie sa fac,bugetul pe care il permite sa mil ofere si nici perioada contractulala ,erau doar
sanctiuni daca nu indeplinesc cerintele.
O alta oferta primita este tot din USA ,care a fost postat in India si acela ma redirectionat pe telegram .Cel cu care am interactionat mi sa dat ca fiind un angajat al companiei “Sharethrough inc”,mia scris despre companie ,cerinta jobului este sa scriu pe Ms word texte din format jpg sa le formatez si inserez dupa cerinte ,pentru asta mia trimis un video exemplar si mia dat un test sa il termin in week acesta dupa exemplul din video ,bugetul pentru acest lucru de durata in compania lor este 2000-2500$.

Pe mine ma intereseaza la ce sa fiu atent in contractele cu externii sa nu fie o teapa si sa suport eu consecintele unor servici fictive si sa imi spuneti o parere despre aceste intamplari despre care vam povestit .

Cu consideratie,Dezideriu

Dacă vorbiți pe Telegram e un anunț fals.

1 Like

Multumesc pentru raspuns !
Eu am considerat ca multi fac asta din cauza acelui comision care se cere pe Upwork si au gasit o nisa pe Telegram sau Whatsap.Care ar fi solutia prin care sa vorbesc inafara Upwork?

Nu vorbi înafara Upwork. Fa un contract pe platforma, fii platit prin platforma și după doi ani puteți să lucrați direct.

3 Likes

Sigur ca se poate si in afara platformelor alora… doar ca trebuie sa verifici un pic firma, sa nu fie una ‘fantoma’ sau din lumea a 3a, cum ar fi Romania :slight_smile:

2 Likes

Oooh yea…

Multi oameni folosesc preponderent Telegram si WhatsApp, asa ca nu e neaparat un scam daca cineva iti cere sa vorbiti acolo. Cu toate astea, nu cred ca iti doresti sa faci afaceri cu cineva care are poza de profil cu un tuc-tuc, asa ca ai grija. :slight_smile:

1 Like