Coworking si locuri de munca neconventionale

daca ai ceva de discutat cu cineva o poti face si fara a striga de la un birou la altul cum se intampla prin firme

1 Like

Garsoniera era doar un exemplu, la fel de OK poate fi si un spatiu intr-o cladire de birouri (fiind mai putina bataie de cap). Eu am problema ca n-am amici/cunoscuti in domeniu care sa fie freelanceri, fapt pt care am intrebat aici. :slight_smile:

Si nu e vorba numai de socializare, ci si de schimbarea mediului.

1 Like

Privacy înseamnă, printre altele și:

  1. Ce ai pe ecran;
  • Dacă nu treci printr-un VPN s-ar putea să fie vizibil ce trafic faci în rețea.

I would tell you a joke about UDP, but you probably wouldn’t get it.

Înainte să minimizezi treaba cu traficul în rețea: sunt sniffere (cred că așa se numesc?) care arată tot ce nu este SSL. Te poți trezi că ai pierdut acces la site-ul X sau Y sau că pe FTP mai sunt și câteva alte lucruri, care parcă nu sunt ale tale. Partea cea mai nasoală este că nu trebuie să fie o chestie setată de admin ci te poate rezolva un alt utilizator.

1 Like

Ce parere aveti de o plaja undeva, Bulgaria, Grecia, Albania, Singapore, ce preferinte aveti voi? Am un prieten care face asta intr-o rulota, se plimba de vreo 10 ani. Ce bani produce din freelancing, are ce manca si plateste internetul si curentul. Socializare = 0, perfect pe gustul meu.

Bine, chestia asta nu e pentru oricare, dar e hub-ul perfect, as zice :slight_smile:

5 Likes

Ma tenteaza si pe mine un spatiu coworking, conteaza insa sa nimeresti colegi de birou care nu desfasoara activitati ce necesita discutii prea multe la telefon - la Flash Offices de exemplu stiam ca intr-unul din astfel de spatii era o persoana care vorbea f mult la telefon, lucra pe ceva gen call center. In rest, pot spune ca am fost f multumita de conditiile de la Flash Offices, am lucrat ca angajata la o firma care inchiriase acolo, doar ca era cam scump.

Alternativa ar fi asa cum ati mai sugerat o parte din voi, un birou inchiriat la comun - eu caut un birou tot prin centru, in regim all-inclusive (nu vreau sa imi bat capul cu costurile de intretinere), ar fi interesant sa mai gasesc 1-2 persoane cu care sa impart biroul. Pt a evita riscul plecarii vreunuia din noi, am putea de exemplu sa platim in avans pe mai multe luni, macar avem siguranta ca nu vom fi constransi sa platim doar o parte din noi chiria la un moment dat.
Eu sunt pe IT - mobile apps dev, in caz ca pt unii din voi ar conta, si as fi dispusa sa inchiriem incepand chiar cu luna curenta.

Ca idee, am putea incerca chiar la FlashOffice, doar ca, asa cum spuneam, costurile sunt mai maricele - pe un birou de 12mp in care sunt instalate 3 birouri chiria era de ~700 euro (tva inclus). Foarte buna insa locatia, terasa faina la intrare (mai ales pt cine e fumator…conteaza enorm), toate utilitatile incluse (inclusiv printing), cafeaua f buna :slight_smile:
Astept si alte sugestii daca aveti,
Mersi

12 mp … 700 EUR => ~58 EUR / mp (in care intra si utilitatile) e cam mult, zic eu.

Este enorm, nu mult.

1 Like

Yep este, tocmai de aceea spuneam ca as fi deschisa si spre alte propuneri…
Am mai gasit astazi un hub tot pe langa Gradina Icoanei,
http://coworking-bucharest.rosentall.com/
nu este amenajat in stilul in care eram obisnuita intr-o cladire office, dar preturile par ok - nu imi dau seama insa ce include oferta de 29 euro, ca la 29 euro imi pare imposibill sa primesc birou fix full time plus toate utilitatile incluse - le-am trimis un mail astazi, astept raspuns…

Eu înțeleg că patru zile/lună…

La banii ăștia închiriezi un apartament cu 3-4 camere, îl mobilezi cum vrei și după câteva luni deja poți considera că faci economie :smiley:

Să fii legat de câțiva necunoscuți pentru câteva luni? Ce idee bună!

Am avut un coleg (acum mulți, mulți ani) care puțea. Dușuri zilnice, haine curate, a fost la medic, dar… degeaba, nu putea să-i spună nimeni de ce. Să nimerești unul d-ăsta… te-ai scos. :slight_smile:

1 Like

Asta ti se poate intampla si ca angajat la o firma. Acum insa, daca ne rezumam la povesti gen drobu de sare…nu mai ajungem nicaieri. Incercam aici sa gasim o solutie pt freelancerii care vor sa lucreze intr-un mediu office, unde mai ai si sansa sa socializezi, sa mai cunosti oameni, mai afli ceva nou, mie imi pare interesanta ideea.
Din pacate insa nu am gasit ceva fain si sa fie si la un pret accesibil, daca ati fi careva amator sa shareuim un birou poate imi dati un pret maxim pe care ati fi dispus sa il platiti, in caz ca gasesc ceva de interes va trimit si voua.

1 Like

Am vizionat turul virtual si mie unul nu mi-ar placea sa lucrez acolo.

Mi se pare mult prea… scortos.

Ce a fost inainte acolo? Cabinet de avocat?

Interesante opinii;
asta m-a facut si sa scriu aici:
pentru cei din Bucuresti, eu dispun de un asemenea spatiu (un birou inchiriat) ale carui cheltuieli nu le mai pot sustine singur. Asadar, caut coleg(i) de birou: zona AFI COTROCENI- intersectia bd-ul Timisoara cu Str. Sibiu. Suprafata aprox. 40 mp, incluzand baia, hol, 2 semi-incaperi.

Nu ar strica sa spui si pretul total si cu cate persoane esti dispus sa-l imparti.

1 Like

Salut:)
Dap, ai dreptate insa chestiile astea se discuta si chiar se negociaza.
Eu sunt webdesigner iar spatiul l-am inchiriat in urma unor planuri pe care nu le-am mai dus pana la capat si din lipsa de fonduri.
Acum platesc 300 euro chiria plus utilitati; este o garsoniera modificata la parterul unui bloc, cu intrare separata, destul de spatioasa si as avea 2 birouri libere, chiar 3, desi nu vreau sa aglomerez neaparat.
Pentru cei interesati, ma puteti contacta la 0731 039 741 si stabilim chiar si o vizita.

2 Likes

Exista locatii in Bucuresti care accepta inchiriere “cu ziua” si au un tarif mai rezonabil? (sub 5 euro ar fi ok)
Context: vreau sa verific cateva mini pc-uri de pe olx, un monitor si o priza libera sunt de ajuns in scopul asta, dar vom fi 2 persoane (eu si vanzatorul).

Cam ciudat use case-ul dar majoritatea au o zi gratuita de evaluare. Problema e ca nu poti avea vizitatori.

Nu știu ce să zic… Ezit să vând multe chestii pe OLX tocmai pentru că nu vreau să aduc necunoscuți în casă…

Vezi ca sunt mall-uri care au spatii pt lucru cu prize. La Bucuresti mall ai unul la parter lana retaurant Aperto

In Bucuresti Mall la parter exista un spatiu de coworking dotat cu prize.

Multumesc pentru sugestii.
Zilele de evaluare ar fi o solutie, dar nu as abuza de ele; as prefera o solutie pe termen lung.
Un spatiu public cu prize ar fi o solutie, imi mai trebuie doar un monitor suficient de mic incat sa il pot transporta pana la locatia respectiva.