Crearea unui blog folosind html si JS

3 h
Salutare !
Am si eu nevoie de un mic sfat . Incerc sa creez un blog simplu in care sa pot adauga diverse articole .
Articolele sunt formate din titlu ,autor ,data si continut ,iar la finalul sectiunii trebuie introdus un formular pentru a adauga un articol nou .Acest lucru trebuie facut folosind JavaScript .

Pai şi js-ul ce să facă cu articolul? Unde îl va salva? Ai o bază de date în spate? Sau…?

Pai nu am ,asta e si idea , cerinta spune in felul urmator : " Se vor folosi strict HTML, CSS si JS ,nu e nevoie de server, tineti articolele in memorie si serviti fisierele din sistemul de fisiere" .

Şi ce se întâmplă când dai refresh la pagină? Se pierd articolele introduse?

Teoretic nu ar trebui sa se piarda .Dar asa ma gandeam si eu ,de afisat o sa le afiseze cand se introduc ,dar dupa ce se reancarca pagina se vor pierde. Habar nu am cum as putea sa le salvez sa nu se piarda .

Pai trebuie sa ceri mai multe detalii. “Salvarea in memorie” inseamna ca se sterge la primul refresh. Eventual ar merge salvat pe HDD folosind HTML5 Web Storage.

O sa fac si asta ,pentru ca nu am nici o idee despre cum s-ar putea rezolva . Mersi oricum pentru timpul acordat !

Ca si baza de date poti folosi Firebase pentru a stoca posturile.

Interesant de folosit si aceasta metoda .Mersi pentru sfat !

Poti stoca posturile direct in localstorage, salvezi posturile ca si json.
localStorage.setItem("posts", "JSONdeposturi");

Eventual folosesti indexeddb, daca e vorba de ‘sistemul de fisiere’ iti trebuie un json pe care il incarci ca si un obiect in JS. let articole = require('./articole.json')

E ceva task/demo din cate inteleg. Faci o functie pe un buton care sa iti salveze un post scris intr-un textbox, un buton de stergere/editare la fiecare articol si un element pe care adaugi posturile din json cu un for. (creezi un div pentru fiecare post din JSON)

Cand se adauga un post modifici JSON-ul si il salvezi inapoi. E trivial cu un framework gen vue.js, dar nu e necesar.

Eu cred ca aici e cheia. Daca e interviu de angajare, si eu as folosi acelasi tip de cerinta.

1 Like

html5 local storage?