Crypto mining în loc de reclame

Așa cum știți, unele site-uri și aplicații dau opțiunea utilizatorilor de a plăti pentru versiunea fără reclame.

S-ar putea folosi opțiunea de a folosi device-ul utilizatorilor pentru minare de crypto ca formă alternativă de plată pentru a scăpa de reclame?

Mă gândesc că unele platforme nu ar permite crypto mining chiar si cu acceptul utilizatorilor. Permite App Store așa ceva în aplicații?
Sau Google Play?

Pe de altă parte există posibilitatea ca utilizatorii să nu fie de acord.

Și în fine, s-ar putea să nu fie nici o idee bună din punct de vedere al consumului de energie electrică.

Ce părere aveți?

La așa ceva, aș închide pagina.

3 Likes

close the page and route to dev/null

1 Like

:-1: no way, Jose!

Îți descarcă bateria…
Câștigi mult mai mult din reclame decât din minat pe telefon.

Pe iOS îți iei ban pe viață.
Pe Google Play probabil la fel.

Iar când se încarcă distrugi bateria de la căldură.

Dacă îi ia foc cuiva telefonul in buzunar, sau îi ia foc casa chiar dacă nu aveai nimic deaface mult noroc să dovedești asta.

O sa ma arunc cu un comentariu care cred ca o sa stranga putin hate, dar chestia asta ar merge in special la jocuri targhetate pentru copiii sub 14 ani.

Am vazut multi care minau cu telefonul prostia aia de Pi, pentru ca deh, la varsta aia nu se gandesc ei la costurile electricitatii sau ale unui telefon nou. Ar merge pentru piata aia, dar nu pentru un site/aplicatie cu public tinta peste 16/18 ani. Parerea mea :smiley:

Deci pe mobil e exclus.
Poate pe desktop, dar cu acceptul utilizatorilor.
Poate unele site-uri de entertainment…

Adica un Coinhive? Pe langa minatul ca alternativa la reclame aveau si un serviciu de CAPTCHA bazat tot pe minat.

1 Like

Păi Norton deja face asta, la fel și Avira cică urmează.

1 Like

Intr-un timp se mina cu scripturi js monero. Nu mai stiu acuma cat de profitabil este, technic vorbind ai putea mina si pe mobil cu scripturi js daca le incluzi intr-un webview ori intr-un pwa. Din cate stiu eu despre monero nu ii atat de resource intensive si ii CPU oriented.

De acolo mi-a venit ideea de fapt.
Am citit titlul superficial și am crezut că au făcut-o pe ascuns.
De exemplu când scanează discul și nu își da seama utilizatorul.

Sa stiti ca n-ar fi o idee rea sa scrii o aplicatie “Hand warmer” pe telefon care sa mineze in loc de reclame. :smiley:

Norton imi aduce aminte de fraza “If you can’t beat them, join them”

este o idee, mai ales acum pe afara.

Sa vorbim cu un admin aici sa bage reclame până ne saturam, apoi să ne întrebe dacă vrem sa minăm crypto un pic ca să scoată toate reclamele.