Cu ce jocuri video va mai relaxati creierul zilele astea?

IL2 Sturmovik. Simulator avioane lupta (si bombardiere) ww2.
Foarte misto cu un joystick.

Are soundpacks ptr. fiecare tara cu care joci. Romania are o campanie cu celebrul IAR80 (made in Romania) si e ciudat sa auzi pilotii in romana.

Daca e sa consideram ca IL2 Sturmovik e realist AF atunci IAR80 este un avion de lupta foarte performant. In primul rand e al naibii de agil ceea ce il face top of the line.
Dealtfel si pe wikipedia se mentioneaza agilitatea (cand i-am batut de i-am uscat pe americani si bombardierele lor). :smiley:

Our Lightning attack came as a complete surprise to the Americans. Our attack was so quick that not one of the 100 (sic) American aircraft managed to fire a single shot at our aircraft parked on the ground. Everything happened between ground level and about 2,000 meters (6,600 feet), and was total confusion. I was excited and proud of my “mills”, the IAR 80s, which, thanks to their extraordinary agility, remained victorious in the air. I saw their crazy dives, quick rolls, reverse turns and inverted flying, always with just brief burst of fire to save ammunition. It was an incredible sight, but also a drama for the Lightning pilots, who, at this low altitude, were inferior to the ever-present, nimble IAR 80s

In al doilea rand are un firepower masiv. Conteaza mult sa nu stai o tona sa te cacai cu arme care fac putin damage.

3 Likes

Eu sunt cu simulatoare de zbor. MS Flight Simulator 2020 si (cel putin pana la add on cu planoare) Condor 2. Ultimul nu are grafica foarte buna, dar are fizica cea mai buna pentru planoare.

Am Thrustmaster T.16000M flight pack pentru simulatoare de-astea.

1 Like

Arata fain jocul, tin minte ca am jucat o serie mai veche demult.

Tot un thrustmaster folosesc si eu. Nu stiu exact ce model.
Dar as vrea sa incerc si ceva de genul :slight_smile:

Ai incercat ceva similar?

Nu am avut ocazia. Stiu ca astia ‘fanatici’ isi fac cokpit si folosesc chiar joystick cu force feedback si alte chestii scumpe, eu doar caut un mod prin care sa exersez zborul dinamc/in termica pe timp de iarna/pandemie… plus ca daca tot e apropiat, nu-mi strica sa invat sa zbor cu motor chiar daca doar virtual.

Apropo, zborul cu motor e mult mai simplu decat cel liber.

Versiunea noua e mult mai buna, desi fizica atmosferei nu e chiar atat de buna pe cat se lauda. Dar vizual e impresionant. Ai nevoie de placa video buna, de-abia astept sa pot sa cumpar 3090.

1 Like

Mai nou am descoperit continuarea SpinTires Mudrunner: SnowRunner.

Îmi place mult și după ce termin cu apartamentul și casa, am așa o fixație să mă apuc de offroad, dar până atunci mă antrenez :slight_smile:

Evident, și Flight Simulator (îl am X-ul pe steam de ani buni) dar aștept să fac upgrade la PC anul viitor și atunci voi reveni în forță :slight_smile:

1 Like

Noice. Ai ceva echipament de gaming?

Incerc sa ma joc Among Us, dar ca de obicei ajung sa-mi pierd increderea in viitorul umanitatii. Pe de alta parte, cred ca un club de adulti (verified) ar fi benefic pt. jocuri de genu.

2 Likes

Treaba asta a cam fost suplinită de serverele de Discord, unde cam poți să găsești comunități OK și să joci tot ce-ți trece prin cap. Vezi la streamerii mari pe jocurile care te interesează, ei de obicei au astfel de servere.

Nimic, doar clasica tastatură. Vreau să-mi iau un gamepad xbox curând dar în rest cam atât.

Mai mult vreau xboxul pentru că e singurul controller care are butoanele din spate progresive, restul mint cu nerușinare și sunt doar on off, adică ori accelerezi cu pedala la fund, ori nimic, ceea ce nu te-ajută la nimic.

Pare fun jocul - probabil si mai fun cu volan. :slight_smile:
Am incercat de vreo 2 ori cu volan si pedale Dirt si a fost interesant, probabil o sa iau pe viitor.

Bag Skyrim in ultima vreme. E relaxant - atmosfera-i immersive AF. Multe din povestile din carti sunt deasemeni funny.
La cat de des il joc insa, pana il termin iese TES 6. :stuck_out_tongue:

Am bag si niste moduri celebre - dintre toate cel mai mare impact l-a avut True Storms. Zici ca-i aproape alt joc (vizual). Probabil are o contributie si Enhanced Lights & Fx.

Ești sigur CĂ COntroller-ul de PS nu are asta? Merge și ăla pe PC, dar mi se pare mai prost layout-ul față de Xbox One.

Încearcă RDR2. Eu am jucat doar online, că nu mai „intră” jocurile unde nu pot omorî sau câștiga în fața cuiva :))), dar prietenii cu care am jucat erau încântați de campania singleplayer.

1 Like

Probabil și ăla dar ăsta de xbox fiind făcut de microsoft pare că e bine suportat pe windows mai mult de asta.

Eu ziceam față de astea generice ce se găsesc prin magazine. Am acuma unul care a fost vreo 80-90 lei nu mai țin minte și țeapă că nu sunt progresive.

Crusader Kings 3.

E mult mai simplificat ca si CK2 dar asa de relaxare merge

am incercat party animals. 2h, cat l-am jucat, am ras continuu

1 Like

Hearthstone anyone?

Mai joc si King’s Bounty din cand in cand.
Este asemanator cu Heroes of Might and Magic 3 pentru cine stie, doar ca mult mai fain si e doar single player.

Hell yes. HOMM3 e misto. Eu am inceput cu HOMM4 si mi-a placut instant. Dupa am incercat HOMM3 si am fost surprins de “adancimea” strategica in comparatie cu 4. Acum cand incerc 4 parca-i aiurea. :stuck_out_tongue:

Atunci cred ca ti-ar placea King’s Bounty, am mai corupt un prieten recent :joy:
Este destul de vechi (2008-2013), dar are grafica mult mai buna decat HOMM 3.
Eu il joc la rezolutiie 2K pe un monitor de 27 inch si se vede foarte bine.
Il gasesti pe steam, incepe cu King’s Bounty - The Legend (are vreo 3-4 expansions).

Il incerc :slight_smile: ca tot aud chestii misto despre RDR2.

Joc Vue si Python :stuck_out_tongue:

2 Likes