Cu ce jocuri video va mai relaxati creierul zilele astea?

Eu ma joc doar pe telefon acum, Dead Cells, pana imi ajunge ps5-ul :smiley:

WoT - nu stiu voi dar eu nu mai am rabdare sa ma joc jocuri ce tin cate o ora gen DotA.

Joc Kingdom Come Deliverance.
Foarte frumoasa si reusita lumea medievala, atmosfera 10/10. Un pic prea restrictiv la inceput IMO (primele cateva ore de joc) dar dupa aia ai frau liber.
Privelistile din joc sunt spectaculoase - aka peisaje bucolice.

[EDIT] - bai, e o scena absolut senzationala cu un preot pe la inceputul jocului.

Dota dar n-as zice neaparat ca ma relaxeaza :laughing:

1 Like

eu am renuntat din acelasi motiv.

F1 2020 cel mai mult. Ocazional DiRT Rally 2. Evident totul folosind un Logitech G29 Wheel.
Cand mai doarme copilul, merge si un shooter. Am terminat Titanfall 2 recent. A fost bestial.
Dup aceea am trecut la seria HALO remastered. Dar nah, prea mult sange si agresivitate daca fata de 5 ani e prin preajma.

Mi-am luat de pe amazon de TrackIR5 - In Depth | TrackIR (naturalpoint.com) impreuna cu Track Clip Pro.

M-a interesat doar pentru MSFS 2020 si Condor 2. In ambele merge foarte ok.

Varianta fara clip ‘pro’ vine cu o chestie reflectorizanta care nu e atat de precisa.

Pentru jocuri e ok (inca n-am testat pe altceva decat cele doua mentionate), dar se poate mult, mult mai bine (chiar fara clip ‘pro’). Chestia asta are o camera IR de rezolutie mica.

Am implementat ceva similar cu OpenCV, folosind doua camere (3D vision) cu rezolutie mult mai buna, si in loc de reflectorii lor (care-s cat China) am folosit markere care permiteau localizarea foarte precisa. Era pentru ceva serios insa, nu jocuri.

2 Likes

Faci fata miscarilor de mouse ?

Nu folosesc mouse la de-astea. Pentrru cele doua mentionate mai sus am Thrustmaster Flight Pack T.16000M FCS FLIGHT PACK - PC - Joystick, Throttle and Rudder pedals for PC | Thrustmaster, pentru altele am un controller de-ala de xbox.

Am renunțat la FIFA acum 10 ani când devenise foarte addictive și m-am hotărât să nu las viața să treacă pe lângă mine. De curând și-a cumpărat cumnatu-meu un laptop nou și ne-am provocat reciproc la niște meciuri. De atunci ne tot jucăm.

1 Like

In vacanta de craciun am terminat inca 2 jocuri pe consola, Uncharted Lost Legacy si The Last of Us 2, ambele jocuri excelente cu o poveste care te captiveaza, ceea ce m-a atras la ele de altfel. FIFA 21 e de asemenea bine primit cand am juma de ora libera. Pare ca sunt putin atipic dupa ce am vazut comentariile de aici.

M-am jucat Overwatch cam cate o ora pe zi :slight_smile:
Fain jocul si imi place ca este de echipa.

cs go, 1, 2 maxim 3 competitive pe zi :laughing:

CS:GO cate 3-5 meciuri pe zi.

1 Like

The way of the Ninja (metanetsoftware).

E un joc in Flash pe care l-am inceput acum mai bine de 10 ani si inca nu l-am terminat (are cateva nivele (5-6 din 100) la sfarsit destul de dificile).

Si da, inca merge Flash-ul, chiar si pe Mac (adevarat, am pastrat pe el 10.12 sau cat era versiunea originala din 2017).

Daca aveti console si va plac platformer-ele vi-l recomand, pe PC cel putin are o fizica f placuta. Se gaseste sub numele de “n++”, e pe la 10$.

1 Like

Alt platformer de top: Dead Cells.

Beat Saber, Eleven Tennis si mai nou The Walking Dead: Saints and Sinners.

Cu ultimul nu ma relaxez deloc :smile:

Eu mai am nevoie de 1-2h zilnice. Care-mi cedeaza ? :slight_smile:

Zau, duminica am ars cateva ore pe o implementare de MessageQueue de hobby apoi un gratar si am considerat ca a fost o zi reusita.

Daca as mai avea timp as juca dota, doar ca e un joc pe care trebuie sa il joci constant ca sa ramai in forma, mai joc cs go, dar asa la nivel de n0b desi cs joc de la 1.6 pentru ca si la asta trebuie sa joci constant sa ramai antrenat.

Cand aveam consola (am avut si xbox si ps) m-am jucat rayman adventures, un joc de copii, bai mega amuzant, ma deconecta maxim si nu ma obosea deloc vs diablo/doom/BF care dupa 1-2 ore ma lesinau.

image