Cum ajungem să "știm" Agile

Continuing the discussion from Invatamantul si programarea:

S-a mai discutat pe forum despre Agile, și încă foarte frumos. Eu vreau să separ într-un topic separat discuția despre “a avea sau nu hârtii doveditoare”.

Cred ca asta e singurul motiv pentru a face acel modul (pt că nu mi-am dat seama ce este el exact). Sincer acuma, un srl te va pune să dovedești acele cunoștințe ca să te lase să îi înveți pe alții, nicidecum nu te va intreba dacă ai astfel de hârtii doveditoare.

E atat de greu sa inveti pe cineva in cadrul unui colectiv, incat s-a ajuns la concluzia ca trainingurile utile sa fie zile intensive facute de cineva cu adevarat specializat. Eu de exemplu îi știu pe cei de la Mozaic Works că fac traininguri de acest gen, cu siguranță mai sunt și alții. Dar ce vreau să subliniez este că acele companii care organizeaza astfel de lucruri sunt f dure la selecția propriilor colegi, chiar aș fi curioasă să ne spună @Adi detalii pe acest subiect.

Cred că e bine să precizăm că e foarte gresit sa se induca ideea că în urma parcurgerii unor pași bine stabiliți care durează o săptămână și, gata, suntem agile. Și mai grav, putem învăța și pe alții. Eu de exemplu am descoperit recent canalul Vimeo al conferinței Lean Agile Scotland și sunt absorbită, îmi fac timp să mă uit, sunt minunați oamenii aceia.

5 Likes

In zona de “cunostinte agile” ar trebui facuta si o demistificare si o prezentare a lucurilor gresit intelese. Cand auzi pe cineva ca lucreaza agile, intreaba-l ce intelege el prin asta. E posibil sa ca definitia din capul tau sa nu fie cu cea din gura lui. Am intalnit cel putin 2 versiuni

  • A beneficiarului: "Pai nu m-apuc sa scriu sute de pagini de ceea ce vreau, eu va spun ce am nevoie si si voi usor usor faceti pana sunt multumit.
  • A unor programatori: “In fiecare zi, ne intalnim si discutam in picioare (despre…). In sfarsit fac agile ca lumea”
  • A altui programator: "Nu am deadline-uri nerealiste pentru tot proiectule pe care un PM il stabilest. Ma apuc de un task si eu decid cat imi ia.

Agile inseamna in primul rand

Individuals and interactions over processes and tools
Working software over comprehensive documentation
Customer collaboration over contract negotiation
Responding to change over following a plan

That is, while there is value in the items on the right, we value the items on the left more.

@tekkie: excelent link :thumbsup:

5 Likes