Cum functioneaza salariile din domeniul IT?

de aia unii iau de la mid level in sus.
da totusi si noi astia care intram deabea acuma pe piata trebuie macar sa ni se acorde o sansa

Bineinteles ca sunt destule sanse pentru juniori, dar eu ma refeream la colaborare ca si contractor, nu ca si angajat.
Toate firmele mari au programe pentru juniori, studenti care au absolvit facultatea, chiar si pentru studenti la practica sau la diploma. De exemplu, Bosch in Cluj ia cateva sute de studenti anual la practica de vara si multi continua sa lucreze part time si in timpul anului universitar.

1 Like

Bloc citat
Pe principiul cererii si ofertei duh…

  1. evaluari la 3-6 luni unde poti sa primesti mariri.
    In experienta mea depinde 70% de noroc (factori din afara controlului tau cum ar fi piata muncii, cum o duce compania, cheful unui sef mult mai de sus etc… ) si 30% de performanta ta (Sa-ti fi dat silinta si sa fi facut treaba ok in ultimel 3-6 luni ). Asa, orientativ: 0% e rau, 5% e ok, 10% e bine. In zilele astea cu 18% inflatie in RO … cam e rau daca nu iei in 18% … nu stiu exact. In general, trebuie sa ai ca scop financiar sa “bati inflatia” … in anii dinainte de pandemie era 5-8% in Ro, deci un programator ok trebuia sa primeasca un 10% pe an. Daca 1-2 ani nu primesti marire, te duci cu experienta acumulata la alt job si ceri minim cei 2-30% “datorati”.

  2. Nu exista nici un “standard” sau atestare acceptata niciunde in lume!

In general, dupa cum te prezinti la interviuri si dai dovada de competenta primesti titluri si salariu. Asta depinde de fortele pietii de munca, de skillurile tale de soft skills, networking, interview-ing, si actual skill and past work experience.

Aici intra foarte mult “soft skills” care pot include:

  • sa vorbesti frumos si sa fii “profi” tot timpul, sa fii punctual, sa ai linkedin aranjat fain, cv frumos, audio ok in video calls … etc. …
  • cat de bine te descurci la interviuri. Asta, in opinia mea, e un skillset complet aparte de altceva si il poti invata ca o “materie separata”
  1. HAHAHA Nu.
    Cerintele de pe 99% din anunturi sunt Bull Shit +PR Shit + HR Shit. Extrem de rar au vreo legatura cu ce o sa faci si folosesti. E o singura metoda: Aplici, vorbesti cu HR si zici Da,da,da stiu de toate ce scrie acolo si ajungi la interviul cu cineva cu care chiar o sa lucrezi si intrebi/speri ca va potriviti. E o bataie de cap dar asta e … ( Bine, in limita bunului simt, daca tu esti embedded dev, nu aplici la Senior Java Developer, sau Machine Learning something din neant )
  • Salariul e pe masura valorii pe care o aduci firmei. Nu “Cate diplome ai adunat”. Cu experienta vei incepe sa “simti” care task-uri aduc un mare beneficiu echipei/companiei si care sunt bullshit. Apoi la evaluare le aduci aminte ca scriptuletul tau in python automatizeaza un task care lua un om 4h in fiecare saptamana e mult mai util companiei decat mega-desteptul care a redus stack-usage cu 10% pentru ca oricum sunteti la 50% load …
  1. Hahaha. Absolutely fucking NOT.
    Facultatea te ajuta doar la: Reducerea de 10% impozit. => +10% la Salariu. Asta cat ne-o mai lasa guvernul … In parerea mea, masterul e inutil. 2 Ani de experienta in domeniu iti aduc o tona de bani.
    Nimanui nu-i pasa de hartie, ca doar stim toti din Ro ce usor e sa iei orice diploma la noi.

Totusi, un master poate sa te ajute in viitorul indepartat … dupa vreo 10 ani experienta cand vrei sa lucrezi cu straini care au mai mare incredere in tine daca ai si “Master” pentru ca la ei, sa ai Master chiar valoreaza ceva …

  1. Cerintele alea sunt 99% bullshit. Vorbeste cu HR, zi ca esti chiar pasionat … primul job e cel mai greu de obtinut dar dupa ce ai 1-2 ani experienta “pe domeniu” poti sa aplici la joburi cu “4-5 ani exp”.

  2. Iarasi “Valoarea care o aduci companiei” + Piata Muncii etc… In general exista unele cariere in IT cu plata “Mai buna”. Daca mergi pe FULL Stack Dev o sa iei cu 50-100% mai mult ca un Embedded C Developer … Fa-ti temele bine cand ii alegi cariera, toate au plusuri si minusuri.

  3. Vezi raspunsurile de mai sus.

  4. La inceput cam e un “standard” pentru “Paid Internship” si nu o sa fii platit mai mult sau putin ca alti “Paid Intern” decat cu mici diferente intre companii diferite.

  5. Ca mai sus, conteaza mai mult compania si “Domeniile Mari”. In embedded automotive vs em. aerospace vs em. electrocasnice etc sunt cam aceleasi salarii (Eu sunt in lumea embedded).
    Dar cu 5 ani exp in Embedded o sa faci mai putini bani ca unu cu 5 ani exp in Full Stack Web Dev.
    Sa lucrezi la Continental vs Google/Amazon e ceva diferenta sanatoasa.