Cum gasiti clienti cu rate-uri ok

Apreciez comentariile si incerc sa extrag informatiile dar pentru mine tot este un drum pe care nu il inteleg. Poate ca este iesita putin din context intrebarea, dar ati apelat la mentori(si nu vorbesc de aia cu rachete in descriere) care v-au ajutat, v-au indrumat, v-au pus in contact cu diferite persoane sa faceti networking ? Daca da, puteti recomanda vreunu sau poate sunteti chiar voi unul din aceia, sunt dispus sa platesc pentru informatie, sunt constient ca investitia in propria persoana e cea mai buna.

Mai sus incearca sa te invete lumea ca plevi de la premisa gresita. Nu, nu cunosti pe cineva care magic te lipeste de potentiali clienti (daca se poate moka).

Ideile de mai sus sunt asa:

  • freelancer = antreprenor
  • tu inveti de la antreprenori cum e cu mindsetul cu pricina
  • in paralel faci upskill la tech stack si iti afli valoarea de piata reala
  • aplici minset antreprenorial in gasitea de clienti
2 Likes

Eu consider ca este mai usor de devenit freelancer de la un nivel in sus, dupa ceva ani de experienta ca senior. Reteaua de contacte deja va fi formata, vei avea recruitori, fost manageri, fost colegi (eventual deveniti manageri) care pot veni cu noi oportunitati.

La compania la care lucrez ma ocup si de angajari, mi s-au propus freelanceri cu 1-2 ani de experienta, care cereau 50eur/h, am refuzat din start. In schimb am in echipa freelancer cu 90 eur/h. Dar este bun, foarte bun, nivelul lui este peste senior. Deci acest fel de oameni exista.

In privinta mentorilor, la fel, acestia pot veni cu timpul din colegii sau managerii cu ceva experienta. Pe mine m-a ajutat foarte mult cu sfaturi un fost manager, il consider un om foarte destept, pragmatic si ancorat in piata IT - a ajuns manager la Google.

5 Likes

https://www.reddit.com/r/programare/comments/1761y61/rata_orara_pentru_cei_ce_fac_b2b/