Cum îmi șterg adresa de email dintr-un site ?

Salutare!

Nu știu dacă reușesc să găsesc un răspuns pe aici, dar încerc…

Acum ceva timp am lăsat pe phpromania un mesaj, în secțiunea proiecte, în care am dat adresa de e-mail și aș vrea să nu mai apară în google adresa mea de email…

Le-am scris celor de la phpromania prin formularul de contact, dar nu m-a luat nimeni în seamă. Nici nu știu dacă a primit cineva mesajul. Văd că site-ul e mai mult pa…

Cum aș putea să rezolv problema ?

Varianta cea mai probabilă: dacă nu reușești să contactezi adminii, nu poți. Consideră o lecție the hard way a faptului că nu îți lași adresa de mail în clar undeva.

Varianta cea mai puțin probabilă: pentru că adresa de mail intră la GDPR, s-ar putea să ai șanse ori la host ori la dataprotection (sau ce autoritate o fi responsabilă cu GDPR enforcing). Darrrrrr… având în vedere că tu ești cel ce a pus adresa de mail acolo, mă îndoiesc că o poți apuca pe acest drum.

Parca porcaria aia de gdpr iti permite sa pretinzi stergerea datelor chiar daca ‘le-ai pus tu acolo’.

1 Like

\\offtopic:

  • filtrele de spam sunt suficient de performante astazi ca sa nu mai fie o problema adresa in clar pe net.
  • e mai sanatos sa ne asumam trecutul decat sa il ascudem.

mie imi scapa de ce asta e un lucru negativ.
am email + telefon publice de foarte multa vreme si nu consider ca a fost o greseala.

Depinde foarte mult de scopul pentru care ai făcut publice aceste informații și, mai important, dacă sunt datele personale sau cele de business.

Apoi mai este vorba și de context: ce ai făcut, pe cine ai înjurat etc. :slight_smile:

1 Like

Nu poti edita mesajul pe acel site? Altfel fă o cerere DMCA la google https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-dashboard poate cine știe, o merge așa.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

O chestie doar. Eu, când am postat mesajul pe site-ul ăla, m-am uitat să văd dacă scrie pe undeva, ceva, despre “public” și cum n-am văzut m-am gândit că mesajul va ajunge în mesageria privată a celui pe care l-am contactat.

Mi-am luat-o, da… 1-0 pentru site. Ba chiar 5-0 la cât mă enervează…

O să încerc variantele voastre.

the hard way poate fi si reclamarea site-ului pe motive de GDPR. Dar ii inchizi practic (caci amenda e mare)