Cum lansezi o aplicatie?

Parerea mea e ca vei pierde timp si vei fi dezamagit. Aplicatia ta tine 90% de logistica + marketing si 10% de programare. Mai bine incearca sa faci o aplicatie la care ai deja datele si poti veni cu ceva in plus. O integrare care sa depinda doar de tine. Sunt api-uri platite care iti dau access la o multime de date pe diferite nise si poti gasi ceva interesant de facut.
De exemplu ca sa faci ceva asemanator pe online, cu ce ai spus tu

  • exista deja firme mari care fac asta, au angajati si nu putini, care se ocupa de clienti, integrarea magazinelor etc
  • ca sa faci recomandari/predictii ai nevoie de multe date, de introdus numeroase caracteristici ale produselor, care sunt greu de obtinut /integrat si de la un magazin online micut
  • trebuie sa ai acces la ceea ce se vinde, cand se vinde, ex pixel la finalizarea comenzii pentru un magazin online, lucru dificil/imposibil de obtinut daca nu esti o firma mare care sa prezinte garantie

    Si lista poate continua.

Nu-mi dau seama ce idee poti avea daca trebuie sa te lase ei sa vezi cum le functioneaza sistemul inainte.

Apoi, firmele mari au deja multe milioane investite in soft. Nu poti sa mergi la ei sa le zici: aruncati ce aveti la gunoi ca va fac eu cel mai tare soft.

Cauta sa gasesti o idee care aduca ceva in plus la ce exista deja. Pentru unele platforme ERP gasesti pe net materiale sa vezi cu ce se mananca si in ce mod pot fi extinse.

just sayin’

1 Like

In topicul asta a fost doar critica constructiva.

Planeta o ia intr-o directie mult prea progresista. Nu mai poti sa ii spui unui om unde greseste cand greseste fara sa te traga cineva de buzunar si sa iti spuna ca poate l-ai jignit sau l-ai privit de sus.

De ce ai incuraja un om sa o ia pe o directie profund gresita?

Poate omul chiar are o cariera de antreprenor in fata, dar nu continuand pe cararea pe care a luat-o pana acum.
Nici Mbappe n-a ajuns mega fotbalist inainte de a invata cum sa alerge.

1 Like

Nu este vorba de asta, sunt sfaturi din experienta proprie si din faptul ca urmaresc lumea startup-urilor de peste 15 ani. Pe la 23-25 de ani ma apucasem sa construiesc pentru cineva un magazin online de la zero, desi existau deja platforme de ecommerce ca OpenCart, Magento etc. De abia incepeam sa invat PHP-ul, scriam cod HMTL, PHP si SQL in acelasi fisier, atat de naiv eram. Looking back, imi dau seama ca nu aveam nicio sansa sa fac si tin in picioare acel magazin online, nu aveam destul experienta.
Raman la concluzia mea, cei mai de succes antreprenori sunt cei cu experienta in pozitii mai sus prin companii, asa numitele “X Mafia” (Paypal Mafia, Skype Mafia, Zalando Mafia, vad ca apar oameni acum si de la UiPath). Restul sunt exceptii, unde s-au potrivit mai multe planete in constelatia lor.

My 2 cents.

Nu m-am referit la nimeni de pe aici. :slight_smile:

N-as spune că sunt cei mai de succes, ci mai degrabă antreprenori care au fondat companii gigant.

Am cunoscut o mână de oameni fără experiență în astfel de companii care au reușit.

Cel mai frecvent am observat printre motivele pentru care antreprenorii eșuează două fapte:

  • nu își lansează produsul niciodată. Din motive variate
  • încep cu o idee la care adaugă treptat idei diferite si rezultă o struțo-cămilă

Cred că cheia succesului la așa zisa mafie de antreprenori este determinarea să termine produsul într-o stare omogenă.
Plus că s-au ajutat între ei foarte mult, ceea ce nu e o surpriză.

Și eu, după câțiva ani de colaborare cu un anumit cerc de oameni, m-am îndreptat tot către același grup. E ceva natural, nu e ca și cum ar fi un cult.

Cred că e mai greu până te apuci de ceva, că după aia se mișcă lucrurile.
Cred că si noi, aici, am putea face ceva asemănător.
Ne putem întâlni virtual si să ne prezentăm “produsele”. Apoi căutăm ceva folositor in produsele celorlalți și vedem cum ne putem susține unii pe alții.

1 Like

Cel mai des pt care o idee fails e market fit / marketing, adica nu exista loc pe piata, nevoia fiind satisfacuta, oricat ai avea to de solutie omogena e imposibil sa te bati cu SAP de exemplu, sau google chiat, au mai fost engine-uri care se axau pe o sg nisa de ex.

Din vreo 40 de startup-uri cu care am lucrat, cam așa s-a întâmplat:

  • 1 a ajuns multinațională
  • 1 funcționează in America de Nord
  • vreo 3 au terminat produsul, l-au lansat dar nu au avut succes
  • restul au abandonat proiectul înainte să il lanseze

Ultimii fie și-au dat seama că nu e fezabil, fie că nu au mai avut bani, fie că l-au modificat până nu mai înțelegeau nici ei ce vor să facă.

7 Likes