Cum pot afla parola la un cont de presatshop

Cum pot afla parola la un cont dupa presat shop ca am dat ca am uitat parola si imi da da urmatorul mesaj a aparu o eroare parola nu a putut fi modificata

ce se intampla cand dai click pe ai uitat parola? aka, ce se intampla in cod :smile:

There is one error.
A aparut o eroare la modificarea parole asta e mesajul care mil dai.

Daca ai acces la baza de date, poti incerca s-o decriptezi sau, mai simplu, s-o schimbi, criptinand-o cu MD5.

  1. Editezi config/settings.inc.php și cauți constanta _COOKIE_KEY_: define ('_COOKIE_KEY_, XXXZZZYYY' ); Copiezi valoarea XXXZZZYYY după care…
  2. Formezi următorul query:
UPDATE `ps_employee` SET `passwd` = MD5('XXXZZZYYYpassword') WHERE `ps_employee`.`id_employee` = 1;

Ce-l poți rula în phpMyAdmin.

1 Like

Grryone nu am acces la baza de date asta e problema ca presatshop este o platforma

Dacă nu ai acces la baza de date va trebui să contactezi firma care face management-ul instanței tale de prestashop.

Presatshop este o platforma online nu stiu cum sa recuperez parola ca imi da eroare

@Alex_Sv, fără acces la server nu te poate ajuta nimeni.

Așa că ori ai acces ssh, ori cpanel + phpmyadmin ori, dacă este un serviciu online, deschizi un support ticket la firma ce-ți oferă hosting-ul/management-ul platformei.

Orice altă variantă ne face să presupunem că vrei să capeți acces la un server ce nu-ți aparține.

Edit: sunt șanse minime să afli parola, mai ales fără acel cookie key de care am menționat mai sus.

http://www.paulomag.com/admin502in1rue/index.php?controller=AdminLogin&token=b772f6f0d5b9ff823038d06346279b0c&redirect=AdminCategories
Asta e linkul unde dau sa aflu parola siimi da eroare si imi zice ca aparut o eroare in modificarea parolei

Site-ul este găzduit la http://alfahost.ro/

Le trimiți un mail și le explici că nu ai acces la cpanel sau le trimiți link la postul meu în care explic cum se face reset la parolă și să te rezolve ei.

Da site e gazduit de alfahos.ro dar la cpanel am acces la parola de la platforma la presatshop aici nu mai am acces la cont la presatshop

Jesus. @Alex_Sv - urmeaza acesti pasi frumosi:
a) gandeste-te bine cine are acces la acea baza de date
b) dupa ce te-ai gandit bine, da-i un email persoanei de la a)

1 Like

Am incercat sa dau e mail la astea de la presatshop si inca nu mia raspuns

Cei de la presatshop

Cum adica prestashop? Cei de la prestashop au acces la baza de date a www.paulomag.com?

Măi băieți, e absolut clar că @Alex_Sv nu înțelege cum funcționează mai nimic din ce e acolo. Evident nu el e dezvoltatorul, cineva probabil i-a făcut site-ul (aparent neterminat) și s-a tirat. Hai să îl luăm încet, ca să înțeleagă de ce nu avem cum să îl ajutăm.

@Alex_Sv: “Prestashop” este o “platformă”, da. Te poți gândi la el ca la orice software, ca la un program pe care îl folosești tu acum la tine pe calculator. Ca programele din suita Office, ok? Atât că acest program, în loc să fie instalat la tine pe calculator, e instalat pe un calculator legat undeva la net, numit generic “server”, așa încât oricine să poată rula acest program de pe internet. Când cineva “rulează” acest program, îi sunt afișate paginile magazinului tău.

Acum, degeaba le scrii celor care au dezvoltat “programul” Prestashop, pentru că ei nu au acces la calculatorul / serverul pe care rulează, la fel cum cei de la Microsoft (dezvoltatorii programelor din suita Office) nu au acces la calculatorul tău, și dacă ai pierde un fișier Word de la tine de pe calculator nu le-ai putea scrie celor de la Microsoft să ți-l recupereze.

Mai departe, toate datele din Prestashop (produsele, utilizatorii, parolele, etc), sunt stocate în niște fișiere numite “baze de date”. Dacă e vreo problemă cu mecanismul de resetare a parolei din Prestashop (îți dă eroarea respectivă), atunci singura soluție este să o recuperezi / resetezi direct din această “bază de date”.

Baza de date o poți accesa prin cPanel (la care spui că ai acces, da?). E, problema e că pasul ăsta necesită niște minime cunoștințe de interacționare cu cPanel și cu un alt “program” care mai rulează acolo, care vine împreună cu cPanel, și care se numește “phpMyAdmin”. @iamntz ți-a dat mai sus comenzile ce trebuie rulate, dar problema e că ai nevoie ca cineva să intre și să le ruleze, pentru că din păcate cunoștințele tale tehnice sunt limitate în această privință.

Sfatul nostru este să iei legătura cu cel care ți-a “instalat”, “urcat”, “montat”, “uploadat” site-ul, pentru că e clar că nu ai făcut-o tu, și să îi spui că ai această problemă.

Spor!

3 Likes

Pai tu ai spus fix acelasi lucru ca noi, numai ca acum stie si cine a dezvoltat suita Office. :confused:

2 Likes

Pana la urma ai sau nu acces la cPanel? In cPanel gasesti phpMyAdmin si acolo ai acces la baza de date.
De curios intreb, care e adresa de mail a celor de la prestashop?

Da am acces sa cpanel