Cum poți folosi Spotify în România?

open.spotify.com merge fara vpn.
am cont de sua !

LE: logare cu facebook !

1 Like

am varificat si eu acu, merge, cont facut prin austria.

UPDATE: am dat jos aplicatia dar nu ma lasa sa ma logez. nici de schimbat tara nu pot.

Țara o poți schimba doar dacă ești într-o țară agreată. I.e. dacă ești în US vei putea selecta doar US, dacă ești în DE vei putea selecta doar DE șamd.

incearca cu vpn pe SUA

A reusit cineva sa foloseasca Spotify in Romania fara vpn ?

Se zicea ca ar fi disponibil la noi de pe 29 noiembrie

S-a schimbat schimbarea :frowning:

UPDATE 28.11: Am așteptat și eu ca mulți alții lansarea Spotify, anunțată pentru astăzi. Nu a mai avut loc, după cum cineva mă informase în urma cu mai bine de o săptămână. A fost amânată. Motivul nu este clar.

1 Like

Pacat !
Bine macar ca player-ul web imi functioneaza cu locatie de US, dar fara vpn
:slight_smile:

Pare ca ar fi oficial de data asta !

Incepe de la 4.99 euro/luna

Eu mi-am schimbat la tara din US in Romania si am reusit sa ma loghez cu Facebook. Folosesc clientul de Windows.

PS: Are reclame :stuck_out_tongue:

LE
Aplicatia de Android se poate descarca din Play Store. Si versiunea de IOS se poate descarca din AppStore

6 Likes

Nu sunt toate melodiile, am in lista mea cateva care nu mai sunt disponibile.
Avea si inainte reclame… :smiley:

https://www.ericzhang.me/projects/spotify-ad-blocker-ezblocker/

este un fel de ad blocker pt aplicatia de desktop. Nu necesita instalare.

Vorbim de 5€/lună. 16 cenți/zi.

Pentru 80 de bani/zi stai să te câcâi cu adblockere și alte porcării? :slight_smile:


Doar mie mi se pare că site-ul Spotify a devenit extrem de lent de ieri? Au năvălit românii? :smiley:

4 Likes

offtopic

:slight_smile:

Probabil :joy:

Nu reusesc sa cumpar premium cu Raiffeisen Mastercard. Am sunat la banca si nici nu apare incercarea de plata. A reusit cineva?

Prima luna este gratuita si nu se proceseaza nici o suma. Doar ca iti cere sa adaugi cardul pentru a se efectua plata automat in momentul in care expira luna free. La mine totul a mers perfect, am adaugat un card de la ING.

1 Like

Salut, sunt veteran al utilizarii Youtube/8Tracks pentru a asculta muzica. Imi iau podcasturi cand vreau sa ascult separat. In masina trebuie sa fiu cu ochii la drum deci daca nu mi-am pregatit inainte un mix sau ceva, mai bine un radio direct.

Ce este atat de special la Spotify ca merita sa dai bani pe serviciul asta? (nu am folosit niciodata Spotify, dar aud de el tot mai des). Singura utilitate pentru mine ar fi ca se combina fain cu Amazon Alexa din cate am inteleg, dar nici produsul ala nu-l detin so…

@DecimusMaximus, cred ca cel mai bine e sa fii deschis si sa incerci produsul, avand posibilitatea sa faci asta gratuit (chiar sa incerci varianta Premium). Consider ca-i cea mai buna metoda sa intelegi care-i diferenta generala dintre consumul Youtube si al oricarui serviciu dedicat audio streaming-ului.

Am fost implicat direct intr-un serviciu de audio streaming si, inainte de asta, la fel ca tine, nu intelegeam nici eu de ce ai trece de la Youtube la altceva. Cu toate ca mi s-au tot insirat motivele pe care probabil le-ai auzit deja si le vei mai auzi (mai usor de gestionat preferinte/recomandari/playlist-uri, play continuu etc). Fii tu consumator o perioada si lamureste-te singur.

7 Likes

Spre deosebire de Youtube o aplicație mobile precum Spotify sau GooglePlayMusic poate reda în backogrund și nu se oprește când blochezi telefonul. În plus ai consum mai mic de date, calitate mai bună a sunetului (discutabil) și conținut servit în funcție de preferințe (dăcă nu vreau să ascult Despacito nu îmi va da Despacito, spre deosebire de radio)

later edit: eu unul foloseam Soundcloud dar am încercat Google și am rămas cu el pentru că aici chiar găsesc ce vreau să ascult. Acum încerc Spotify, poate mă surprinde cu ceva (e moca prima lună, de ce nu)

1 Like

Eu mi-am facut cont prima data acum 4 ani. Spre deosebire de Youtube, am apreciat selectia muzicala(nu ca pe Youtube nu ar fi), organizarea pieselor, calitatea si garantia ca nu dispare nimic. Pe Youtube videoclipurile pot fi setrse. Am playlist-uri decimate. :smiley:

Desi initial am crezut ca mi-am sters contul, aparent totul a ramas la fel. Playlist-uri si celelalte…

Pretul de 4.99 euro pt Romania mi se pare extrem de bun. :slight_smile:

Raspunsul lui @msd este foarte bun !


Pe mine, reclamele de la radio ma cam deranjeaza :smiley:

3 Likes

@DecimusMaximus Sunt mai multe diferente fata de Youtube/8Tracks, pentru mine importante sunt urmatoarele :

  • 99% dintre artisti au muzica acum si pe platformele de streaming, nu mai cauti o piesa si o gasesti pe YouTube in 5 versiuni, toate manarite ca sa pacaleasca detectia de continut protejat. Iese un album nou, il gasesti acolo
  • Iti poti descarca muzica offline, o asculti la o calitate de 320kbps, fara sa depinzi de internet. Pe un serviciu gen Tidal, chiar la calitate FLAC.
  • Am totul in acelasi loc si pe laptop si pe smartphone

Merita sa-ti faci un trial, n-ai nimic de pierdut :wink:

3 Likes

+aplicația mobilă poate fi folosită ca telecomandă pentru aplicația desktop, ceea ce poate fi util :slight_smile:

5 Likes