Cum poți folosi Spotify în România?

Și eu am aceeași problemă.

Am vorbit cu cei de la support de la Spotify. Mi-au verificat tranzacția, mi-au spus că a fost refuzată și m-au pus să încerc din nou după ce au făcut ei niște modificări la contul meu și tot nu a mers.

Mi-au spus că au un sistem care blochează cardul dacă s-au mai încercat tranzacții nereușite de pe el în ultimele zile și să mai încerc peste o săptămână. Între timp mi-au activat ei pachetul premium (prima lună fiind free, deci nu au nevoie încă de datele cardului).

Sper ca până pe 13 aprilie să meargă să îmi setez datele cardului că mi-am anulat abonamentul pe care îl aveam la Google Play. Dacă nu, revin la Google Play.

Au foarte multe probleme, chiar si la login. La mine vad ca nici nu isi ruleaza reclamele intre melodii, haha.

Mi-am facut și eu cont trial, să înteleg că trebuia să aud și niște reclame? Dacă da, dispar cu un cont paid?

Da, dacă ai cont premium nu îți mai bagă reclame.

Ai aici lista feature-urilor contului premium: https://www.spotify.com/ro/premium/?checkout=false. E tare că poți asculta muzică offline și calitatea audio este îmbunătățită.

1 Like

Este foarte ok varianta “paid” la calitate. Ok, daca asculti cu castile de la telefon, nu va fi nici o diferenta, nici macar una. Insa, daca ai ceva de pe la Sennheiser, sau un AT, atunci vei simti diferenta.

Totusi, nu se compara cu TIDAL.

Sper că nu s-a discutat deja, dar cum pot să antrenez Spotify să imi recunoască gusturile? În Google Music aveam opțiunea de a adăuga artiști favoriți, din asta se creau recomandările. Nu puteam să ignor artiști, ceea ce e putea fi util (dacă asculți un Justin Bieber ai să mai primești, chiar dacă nu vrei).

la fel si aici.

presupun că dau Follow artistului? altceva nu găsesc.

follow artist, save song/album, add to playlist, play radio for this song, thumbs up and down la radio…
algoritmul e complex.

2 Likes

Varianta 1 - astepti sa iti faca mixul saptamanal “Recommended weekly”, care afaik se face pe baza pieselor ascultate si placute.
Varianta 2 - intri in Stations si creezi o statie pe baza unui artist sau a unei piese. Sau ai shortcut pentru asta, click pe 3 puncte relevant pentru artist sau piesa si dai “go to song radio” sau “go to artist radio”.

2 Likes

A reusit cineva sa activeze spotify premium cu cardul mastercard de la Raiffeisen ? Imi da payment failed.

Am reușit eu după ce am vorbit cu cei de la suport de la Spotify de 3 ori și după ce am sunat și la bancă o dată.

Cei de la Spotify inițial mi-au activat Premium o lună (aia gratuită) și mi-au spus să încerc luna viitoare să introduc datele cardului. Luna următoare mi-au spus să sun la bancă iar la bancă apărea o eroare punctuală la tranzacție și mi-au spus să mai încerc. A treia oară mi-au șters Premium subscription și m-au pus să introduc din nou datele cardului și a mers.

2 Likes

Folositi Revolut.