Cum sa gasesti un job remote in strainatate

Salutare tuturor.
Am 21 ani si am deschis acest subiect pentru ca sunt foarte curios care sunt parerile voastre in legatura cu subiectul meu.
Lucrez de 2 ani in Romania ca Front-End Developer. Imi place ceea ce fac, invat lucruri noi zilnic si vreau sa devin din ce in ce mai bun . Imi place Romania, momentan nu as vrea sa ma mut din aceasta tara, de aceea imi doresc sa gasesc un loc de munca remote in strainatate. Am citit mai multe articole de pe internet in legatura cu acest subiect. Am vazut ca sunt foarte multe site-uri pe care pot aplica, doar ca am vazut ca pe majoritatea dintre acestea se cauta oameni cu 4-5 ani experienta. Inteleg acest lucru, pentru ca e clar ca acei oameni care angajeaza pe cineva de la distanta isi doresc ca acea persoana sa se descurce singur foarte bine, fara a avea nevoie de ajutor. Dar am vazut ca sunt si foarte multe joburi in care se angajeaza si persoane cu titlul de Junior sau Middle ( unde consider ca m-as incadra si eu). Sunt constient ca mai am multe de invatat, doar ca imi doresc sa gasesc un astfel de job pentru a avea o mai mare libertate.
Am vazut ca multe persoane spun ca ar fi ok sa gasesti un Recruiter sau ‘headhunter’, o persoana care sa caute de lucru pentru tine la mai multe firme. Am trimis mesaje la astfel de persoane ( care au aceste nume in descriere pe Linkedin), am primit raspuns de la ele doar ca majoritatea nu se ocupau cu astfel de joburi, cautau persoane care sa se mute in acea locatie. Imi doresc sa gasesc persoane de genul, care sa ma ajute sa gasesc o firma( contra cost, desigur). Vreau sa va intreb care este parerea voastra, ce sfaturi a-ti avea pentru mine, ce metode mai sunt pentru a gasi un astfel de job, in ce tari e cel mai bine dupa parerea voastra sau cum as putea sa gasesc mai usor un astfel de job. Fiecare parere e importanta pentru mine si o sa o citesc cu mare atentie.
Mutlumesc pentru timpul acordat, o seara frumoasa tuturor!

1 Like

Ca si persoana tehnica care face evaluari in procesul de recruitment, pe mine ma intereseaza asa:

  • engleza: sa poti sa vorbesti coerent si sa explici o idee cap coada, sa poti scrie corect paragrafe de documentatie
  • portofoliu: un cont de github unde iti prezinti cateva lucrari din care sa pot sa-mi dau seama cam ce stii sa faci

Eu personal mereu ii prioritizez pe cei care au ceva pe github fata de cei care trimit doar CV. Pentru pregatirea pt. un interviu incearca: https://exercism.io. Cand te simti pregatit, aplica la joburi: Indeed: JavaScript remote

3 Likes