Cum să-ți faci propriul hosting acasa

O masina virtuala in Azure , Standard DS1 v2 (1 vcpu, 3.5 GiB memory) costa $53.29 pe luna, ma gandeam ca atat ar costa un calculator second hand, NUC, cu SSD, pe care poti sa trasformi acasa in server, exista avantaje si dezavantaje de o parte si de alta, home server vs cloud Azure . O alta solutie e sa duci calculator-ul intr-un datacenter si te costa chiria, dar nu am informati cat ar costa chiria.

Cam subtire articolul :smiley:

1 Like

Nu ti-e teama? :smiley:

L-am instalat ca sa invat, nu e ceva de productie, de ce sa imi fie frica ? de hackeri sau ca poate lua foc server sau alte probleme.

tl;dr
Port forward :slight_smile:

2 Likes

Din articolul tau inteleg ca trebuie sa-mi cumpar un calculator sh, sa fac port forwarding, sa aflu adresa IP. Acum am hosting la mine acasa. :troll:

Titlul corect trebuia sa fie: “De ce ai nevoie pentru …”.

Eu am luat un droplet de la Digital Ocean chel si m-am alucat sa configurez pe el.
A fost vreo 50 de lei, cat o sticla de vin mai bun

Ce hardware ti-a oferit pentru 50 RON, nu am folosit Digital Ocean, doar Azure, m-am mai uitat la Linode, ca e un tutorial ceva mai vechi a lui Scott Haselman, Publishing an ASP.NET Core website to a cheap Linux VM host.

Eu m-am uitat pentru a putea rula magazin online nopCommerce, care la 1 Gb RAM, mergea lent, avea nevoie de cel putin 3.5 GB RAM.

Mai e si un articol ceva mai cuprinzator:

Doar ca e vechi(nu chiar foarte vechi 2015), e de cand Linux-ul folosea System V care e obsolete, acuma se foloseste SystemD pentru servicii.

PS:

Din tutorial asta m-a facut sa cred ca e System V:

/etc/init.d/vsftpd restart

Dar am testat si functioneaza pe distributiile actuale.
Am folosit Linux in facultate prin 2006, si atunci era System V cu init.

next, cum sa incalzim apa. incet incet, cum putina munca, ajungem la chestii mai avansate. gen, cum sa fierbem oO.

O continuare la acest articol cu configurare server Linux, NGINX server de web si MySQL de baze de date este:

INSTALARE MAGAZIN ONLINE NOPCOMMERCE(OPEN SOURCE) PE LINUX

Nu am vrut sa ma repet, @zshare , ai dreptate asa ar fi trebuit sa se numeasca articolul.

Ca avantaje Azure, am incercat sa instalez SFTP:

si am bulit SSH, numai mergea sa ma conectez, si m-am conectat prin Serial Console din interfata Azure si am corectat:

Secretul este sa nu folosesti user de SSH, pentru SFTP.

Multumesc pentru feedback la toata lumea @everyone.

Azure stie multe smecherii pe care daca nu faci un curs special de Azure sau nu lucrezi in Enteprise nu o sa le aflii.

Pe scurt:

  1. Poti lega orice aplicatie de sign in cu user de Azure/Windows (Kerberos)/Active Directory/Microsoft si poti sa faci grupuri de useri/permisiuni fara ca aplicatia sa suporte acest lucru prin Application Proxy. Poti inclusiv sa expui aplicatia doar intern intr-un domeniu in virtual network in Azure si sa expui extern doar prin proxy. Local ar trebui sa iti configurezi traefik si/sau nginx si un serviciu de iDP, chiar o retea locala interna si una externa.
  2. Poti folosi kubernetes pe Azure
  3. Ai logs si tracing inclus
  4. Nu ai treaba cu backup-ul in cazul bazelor de date.
  5. Ai object storage in retea.
  6. Ai Office 365 si poti face extensii care sa acceseze date din Azure in Excel…
  7. Are un proxy de CORS, poti pune orice CORS headers vrei la un backend doar din configurari.
  8. Poti rula servicii serverless
  9. La bazele de date ai ceva profiling
  10. Poti folosi GPT-4 sau orice alt model deployed direct din API/interfata Azure. Poti incarca cod si sa faci training pe el ca sa iti raspunda la intrebari.

Acum nu zic ca merita, sunt multe cazuri in care un server local e mult mai ieftin.

La DIGI ai o problema mare cu gazduirea unui server, ip-ul tau IPv4 nu este unic, este impartit in functie de oras la sute/mii de oameni deodata, poate avea latenta si iti poate face probleme cu Google/ serviciile de email. Nici macar ip-ul IPv6 nu e dedicat.

2 Likes

Cum ai reusit?

Cand m-am conectat prin SFTP la o masina noua din Azure, pur si simplu a mers din prima…

fie iti uiti parola, faci o setare gresita in firewall sau in config

destul de limitate, daca vrei ceva mai avansat sau perioada mai lunga te apuci si vinzi si celalalt rinichi

scrie undeva oficial asta? din principiu nu as lasa datele pe mana unui singur provider oricine ar fi acesta, in terms and conditions scrie ca ei recomanda sa faci backup, am scris aici: How-to backup SharePoint online / Teams data to TrueNAS - Blog Valentin VĂLEANU

cred ca ai vrut sa spui ca nu e static sau confunzi cu CGNAT, desi DIGI ofera DNS .go.ro sau poti folosi servicii de dynamic DNS. Eu am acelasi IP la digi de mai bine de 3 ani, a rezistat si la restartari de router.

1 Like

Eu am CGNAT de vreo 2 ani, nu am ip public ipv4. (Cluj-Napoca)

Pentru GCNAT si nu numai se poate rezolva cu un tunel Cloudflare Zero Trust. Au si un container light pentru asta (care poate rula si pe anumite routere).

1 Like

Seteaza in contul tau digi “DNS dinamic” apoi restart la router.
Daca dupa 2-3 ore nu se schimba ip-ul, suni la ei, le spui ca ai un server in locatie si o sa-ti schimbe ip-ul cu unul routabil.

1 Like