Custom template sau wordpress?

Salutare,

Vreau să fac o aplicație online și sunt indecis în a alege să fac din wordpress o platformă custom sau de a face un custom CMS pentru ideea ce vreau să o dezvolt. Pe scurt aplicația nu este foarte complicată am nevoie de un script de register (cu validare cont prin SMS), login, forget password, posibilitate de editare cont (nume, prenume, email, telefon, poză etc.), fiecare nou cont creat să completeze niște formulare care se salvează în fiecare cont, urmând ca la final oricine să poată căuta după un anumit criteriu informațiile din aceste formulare.

Mă interesează ca platforma, fie WP fie custom, să fie secure și să fie stabilă pe termen lung.
Eu nu găsesc foarte multe avantaje ale WP pentru această aplicație și de aceea tind să merg pe ceva custom.

Ideea e că pe viitor o să i se adauge noi funcționalități și integrări prin API-uri.

Voi ce mă sfătuiți să aleg, custom sau WP?

Mulțumesc!

  • Cel mai probabil, ceva construit pe WordPress va costa și va dura mai puțin decât una custom;
  • WordPress este destul de cunoscut pentru backwards compatibility, ceea ce înseamnă că va fi stabil mult timp de acum înainte;
  • securitatea și stabilitatea aplicației tale va depinde de implementare, indiferent că-i wp sau custom;
  • găsești mai ușor oameni familiari cu WordPress. Dacă extinzi aplicația cu altcineva și ai mult cod custom, așteaptă-te la multe „șefule, cine ți-a făcut asta și-a bătut joc de mata” :smiley:

Tind să cred că ai ales deja :slight_smile:

Nu sunt un WP wizard, dar stiu ca este suficient de puternic incat sa-ti construiesti orice structura pe el; cu toate astea iti recomand o solutie custom. Nu stiu nivelul tau de programare, dar in felul asta ai ocazia sa iti dezvolti propria structura si sa inveti si ceva din asta, nu doar sa cauti prin help-ul WP sau sa intrebi pe StackO.

Daca nu vrei ceva “from scratch” poti opta pentru un framework (iti recomand Kohana).

Daca o investitie de 200-300$ nu ti se pare mare, iti recomand https://craftcms.com.

In prezent WordPress este mereu o alegere deficitara, este mai mult o alegere confortabila.

Să faci așa ceva în WP mi se pare cea mai mare greșeală. :slight_smile:

2 Likes

Cum a zis și @iamntz, o aplicație în wp s-ar face mult mai rapid decât una custom. Și va putea fi și întreținută mai ușor. Iar cât de sigură va fi, ține de modul în care o vei implementa.
Însă dacă nu te interesează timpul, ți-aș recomanda una custom. Ai putea învăța mai multe din dezvoltarea ei decât dacă ai face-o pe wp.

Mie mi-se pare mai ok din cauza probabilitatii destul de mari ca programatorii care isi baga nasul in cod, pe viitor, sa nu fie familiari cu wp-ul (ca si cod, cel putin) si sa fie mai greu de intretinut. Plus ca WP, de multe ori, necesita hackery, din cauza ca fis acea compatibilitate cu versiunile anterioare te incetineste considerabil din cauza ca iti pune piedici la care (probabil) nu te astepti.

Ai vreun exemplu concret? Sau cum ai ajuns la concluzia asta?

Asta am inteles de la cineva care a incercat sa faca ceva custom cu wp, fara experienta anterioara cu wp-ul. Probabil trebuia sa mentionez si asta…

Poate ar fi bine să nu-ți formezi idei - și mai ales să nu dai sfaturi în baza acestor idei - venite de la oameni neexperimentați…

7 Likes

E destul de important contextul în care faci treaba asta si care este profilul de risc al proiectului. Alegerea făcută pentru un proiect din care vrei sa înveți ceva și să explorezi pentru edificarea ta e mult diferită de cea făcută când clientul vrea totul gata ieri. Dacă e cazul din urmă, mergi pe wordpress, și înveți și un skill cât de cât marketabil. Dacă e cazul dintai, cred că o soluție custom e mai buna ca raport învățat/timp. Poti sa mergi si pe mâna unui framework bun gen RoR, Django sau ASP.NET MVC, care e cumva la mijlocul celor două, și care vin oricum cu multe soluții la problemele la care te gândești, cât și la cele pe care nu le bănuiai (mai ales în spațiul de securitate și performanță,).

1 Like

Mulțumesc pentru răspunsuri, am decis să merg pe wordpress după ce m-am documentat mai bine.

1 Like