Datele financiare ale firmelor nu ar trebui sa fie publice

Stii tu asta 100% ? Sau e doar o presupunere?

2 Likes

si care parte te incurca?
sunt cifre, nu sunt nume-prenume sa iti fure cineva ceva concret.

Uite un exemplu https://opencorporates.com/

Ca exemplu, Codeable Aps : https://opencorporates.com/companies/dk/35387730

Sa zicem ca vrei sa faci covrigi. Mergi la banca (investitori) si te intreaba “dar competitie ai?”. Cauti pe net si gasesti inca 5 covrigarii prin lume, despre care ai vrea sa stii daca vand deja covrigi in toata Europa sau doar in satul lor, pe baza cifrei de afaceri, a numarului de angajati, a evolutiei in ultimii 5 ani, etc. Doar ca nu poti afla.

Sau esti polonez si poti deschide o covrigarie in Polonia si sa te miri cat de simplu e sa stiii ce fac vecinii tai covrigari in Romania. Si eventual sa intri pe piata cu un pret mai bun, sa ii bagi in faliment. E chiar asa SF?

mie mi se pare sf sa fie asa de simplu.
inainte sa te bage in faliment un polonez cu un pret mai bun… o sa ai probleme cu o gramada de romani care cred ca e simplu sa faca niste covrigi mai ieftini si care chiar or sa incerce si or sa duc pretul covrigilor foarte jos (ca e greu sa vinzi covrigi cu 20 de lei cand vecinii vand cu 1 leu).
nu mai zicem de aia care vand covrigii fara bon, care ii fac cu ingrediente dubioasa cumparate la negru, etc.

ca sa nu mai spun ca o firma poate are cifra de faceri si / sau profit si din alte activitati pe care nu le vezi la strada.
angajatii pot fi si inchiriati de la alta firma (sau chiar externalizata ceva activitate catre alta firma - gen paza, curatenie si de ce nu chiar productie).
deci datele alea chiar nu sunt relevante pentru covrigi.

1 Like

Normal ca nu pentru covrigi, ca nu suntem pe covrigiforum.ro. Dar un startup software ar avea problemele de mai sus.

Ai un landing page la startup ? ca a trecut 1 an de cand aveai o problema cu datele financiare publice din RO.

pentru ca ne-ai intrebat ce parere am (deci nu despre certitudini dovedite)…
eu o sa spun ca tot nu vad cum ar fi relevante datele alea despre un startup.

  • datele oricum au un delay de macar 6 luni, iar la un startup se pot intampla multe in 6 luni
  • daca iti e teama ca afla concurenta ca produsul tau e viabil pt ca faci profit… tot nu mi se pare relavant (pe de o parte profitul poate fi mutat usor catre alte directii - ex catre firma care detine “ideea” / ofera consultanta de implementare, iar pe de alta parte venitul brut nu e musai generat de end-useri)
  • daca angajezi doar managerul si dezvoltatorii sunt din outsourcing… ai 1 angajat,
    dar daca ai cu carte de munca inclusiv femeia (sau barbatul) de serviciu… atunci poti sa ai lejer 50 de angajati.
  • etc

ce incerc eu sa spun e ca datele alea fara un context mai larg nu prea inseamna mare lucru (oricum, nu suficient ca sa te “falimenteze” un polonez care le-a citit).

singurul caz in care mi se par relevante… e cand ai cifra de afaceri de 1000 de euro intr-un an si nici un angajat si vrei sa joci in liga mare (iar cei de acolo nu te baga in seama din cauza asta).
dar asta mi se pare normal (plus ca oricum ar fi fost si alte semne care sa arate ca nu esti in liga aia).

altfel… eu vad posibile avantaje in datele alea…
pentru ca o sa imi fie mai usor sa conving un client cand pot arata oficial ca sunt in business de 20 de ani cu ceva proiecte / experienta / organizare si oarece succes prin comparatie cu un concurent nou infiintat si fara proiecte relevante.

daca ai un scenariu plauzibil care sa ma contrazica… chiar sunt interesat sa il aud.

In europa datele companiilor sunt publice. Problema e sa stii unde sa le cauti. In US, sunt publice doar daca sunt listate la bursa.

Nu vad nimic rau in a oferi date publice oamenilor, si nici nu vad asta un avantaj competitiv major. Mai ales ca datele se publica cu un delay considerabil, vezi comentariul de mai sus.

P.S. Pentru companii din Spania, accesati https://www.einforma.com/ Dar o sa coste bani orice balanta contabila ceruta. Probabil daca sapi suficient de mult, o sa le gasesti si gratis, ca datele alea sigur vin dintr-un api de la stat.

Cum zicea cineva mai sus, la noi in RO, listafirme a dat multa informatie gratis. Este fix alegerea lor, mai ales ca nu au facut nimic ilegal. Datele alea vin de la ANAF.

P.P.S Pentru cine are timp, avem si noi https://data.gov.ro/

2 Likes