De azi încerc un nou model de business

@atufa MVP e minimum viable product ala de la orice startup.

@victorstanciu produsul/produsele clientului alea pe care tre sa le vanda prin TurboMVP. Inteleg ca presupui ca am cate un produs pentru fiecare tip de subscriptie.

Eu am in cap mereu unele modele din Avangate sau Amazon

Interesant. Nu m-am gândit la situația mai multor servicii independente. Eu m-am gândit (și așa am avut proiecte până acum) la situația clasică când ai un serviciu, format din x features, și vinzi acces la serviciul respectiv, cu diferențiere pe feature-urile la care ai acces. Basically orice serviciu pe ale cărui features le poți defalca așa: https://www.google.com/search?q=pricing+pages+design&source=lnms&tbm=isch&sa=X

E ok pt inceput.
Eu nu am inteles asta din landing page, imaginatia mi-a zburat in toate directiile :blush:

Dacă ai sugestii legat de cum aș putea face asta mai clar, te rog :smile: Dacă nu ai înțeles din LP, asta e din vina mea, nu a ta.

Payment processor integration

Care? Pui niste logo-uri?

You get all the features above – and more – just by licensing TurboMVP!

“just by licensing” suna a Oracle Sales

Ai mai multe screenshots din TurboMVP?

Relevant metrics reports

Cred ca la sectiunea asta trebuie sa fii mai explicit. Pai daca vin cu un startup lean, vreau sa masor, vreau sa stiu toate tipurile de rapoarte + filtre …

Nu am pus pentru că lista e foarte limitată momentan. Adaug la ea pe măsură ce îmi cere fiecare client. Acum spre exemplu urmează să implementez și Avangate, că tot veni vorba de ei.

Dar nu vreau să creadă clienții că dacă procesatorul lor nu e în listă înseamnă că nu îl suport, și nu vreau nici să mai trântesc încă un text. Pe de altă parte, plănuiesc să nu cer bani pentru integrare de procesatori noi, pentru că o văd ca pe un update al platformei de bază, pe care îl voi refolosi.

“just by licensing” suna a Oracle Sales

Păi ce îi pot face? Că despre asta e vorba. O licență pentru platforma de bază, și un contract de servicii pentru restul de dev. Vreau să fie clar că aplicația de bază doar o licențiază, nu le aparține (din punct de vedere al proprietății intelectuale). Pentru că nu am de gând să am probleme pentru restul clienților pentru care implementez aceeași platformă.

Cred ca la sectiunea asta trebuie sa fii mai explicit.

Da, ar merge mai multe screenshots, asta îmi e și mie clar acum. Am vrut să păstrez pagina aia cât mai clean, dar o să integrez screenshots pentru fiecare secțiune, ca să ia ochii.

Inca o data, mie mi se pare super buna ideea ta, faza e ca intri in competitie cu vendori (payment) care fac asta deja … cum vezi lifetime-ul unei “licentierii” a lui TurboMVP.

Dupa ce trec de MVP crezi ca mai vreau sa merg cu tine? (ma intreb)

La momentul asta eu vad solutia asa: open-source tot si tu te faci consultant pe implementare si poti sa faci un marketplace cu module daca nu iti surade ideea de consultant.

Stai, că intrăm în cu totul altă discuție. De ce aș face open-source ceva pe care pot să cer (relativ la costurile noastre) mulți bani?

Man, eu văd treaba în felul următor. John Doe are o idee de SaaS. Vrea să facă, nu știu, un site unde oamenii pot să creeze etichete nutriționale. Să îi zicem, nu știu, Newtrien :smiley:. Acum, site-ul lui John are nevoie de două seturi de features:

  1. Cele care țin de etichetele efective. Importul bazei de date de la USDA, combinarea ingredientelor, generarea etichetelor, exportul PDF sau PNG, etc etc.
  2. Un set de features care fac din feature-urile de mai sus ceva care poate fi vândut prin internet. Asta înseamnă pricing plans, subscriptions, metrics, și toate celelalte pe care le-am enumerat pe TurboMVP.com.

Acum, ca John să poată lansa site-ul ăsta mirobolant și să poată întoarce banii cu lopata, are nevoie ca cineva să i-l construiască, pentru că el nu se pricepe personal. Iar dezvoltatul e problematic, din două aspecte:

  1. Este scump.
  2. Este greu să găsească dezvoltatori cu experiență pe ce are el de făcut.

Enter TurboMVP, și Vic. Practic eu am deja setul 2 de features. Le am, right now, de-a gata făcute, la mine în repository GIT. Și le am făcute așa incât contactul lor cu setul 1 de features e minim, pentru că am anticipat din timp că merg refolosite.

E, și pentru că le am deja făcute, ii le pot licenția lui John, la un preț mult mai mic decât dezvoltarea lor de la zero, dar oricum mai mult decât decent pentru mine. Win-win. Iar pentru setul 1 de features, alea care sunt unice business-ului lui, ii le dezvolt contra altui cost, normal. În felul ăsta:

  1. Iese cu un cost total mai mic decât dacă ar dezvolta de la zero cu altcineva.
  2. Primește ceva ce a fost deja testat și dezvoltat în situații ca a lui.

Acum, ce îmi spui tu cu open-source este să renunț complet la partea de licențiere, deci fix la partea de produs refolosibil, pe care pun de altfel cel mai mare preț, și să mă axez exclusiv pe servicii. Apăi man, pe servicii 100% sunt acum! :smiley: Nu duc lipsă de muncă pe freelance. Încerc să creez un produs care poate fi vândut cu doar un minim necesar de development suplimentar, tocmai pentru că încerc să migrez încet încet din zona de servicii.

2 Likes

PS: Asta se leagă de ce spuneam aici. Serviciile au scalabilitate zero, întotdeauna va exista o corelație liniară între timpul pe care ți-l ocupă și banii pe care îi încasezi, pentru că creșterea tarifelor nu este o funcție exponențială.

N-am citit inca topicul respectiv, o sa-l aprofundez diseara.

Serviciile de webdesign / consultanta nu au scalabilitate, banuiesc ca la asta te referi.

Cu toate astea, eu cred ca e gresit un pic targetul. Eu daca am un SaaS pe care vreau sa-l vand apelez la Stripe sau Recurly si pun trei link-uri de buy (Small, Medium si Enterprise). Asta ca sa vad daca merge treaba.

In Stripe si Recurly vad rapoarte, deci vad vanzarile. Integrarea cu astia e penal de simpla, majoritatea startup-urilor asta fac din prima. Esti in concurenta cu astia.

Deci tu ca diferentiatori ai:

  • tu rezolvi mai ieftin
  • CMS
  • Tot db-ul teoretic e la client (chiar daca orderele si clientii, chiar si produsele o sa fie si ele la procesatori)

Care sunt diferentiatorii?

1 Like

Bingo ! Asta am vrut sa spun si eu cand am zis de ShopMania BIZ, dar cred ca n-a fost un exemplu asa bun.

automated invoicing, refunds support,

Este mega tricky ce e scris aici. Invoice-ul il face payment processorul si la fel si refund-ul. Deci ar trebui sa te itegrezi cu API-ul lor (si sa suporte asta).

@victorstanciu sa te mai uiti pe https://www.zuora.com/billing-topics/ecommerce-billing-software sa vezi cum impacheteaza ei treaba.

1 Like

bai nene.

Targetul lui e antreprenorul cu o idee de validat. NU aia care au deja un produs si vor planuri si subscriptions. Targetul lui nu are nimic.

Good luck with that. Ce faci cand tre sa schimbi niste date intr-un subscription, invoice, perioada, ai luat bani direct prin banca? Acu o luna am gasit in posta UN FUCKING CEC. Ce faci in conditiile alea? “Ne pare rau, nu va putem lua banii.”

Vorbim limbi diferite. Nu ai un SaaS pe care să îl vinzi. Ai doar o idee. Eu ălora mă adresez. Au doar o idee de SaaS, și vor să o pună pe picioare.

Unde pui trei link-uri de buy? Nu ai nici măcar o linie de cod. Man, nu vreau să par insensibil, chiar nu o zic cu nici un fel de răutate sau irascibilitate, dar ai citit tot ce am scris eu? Pentru că îmi lași impresia că ai plecat la drum în discuție cu niște preconcepții (care, recunosc din toată inima, e posibil să mi se datoreze, pentru că poate nu explic clar) pe care nu ești dispus să le lași deoparte.

Vânzările a ce? Ce vinzi? Întreb foarte serios, hai să folosim te rog un exemplu concret, pentru că ne va fi mult mai ușor să ne înțelegem. Repet, ești un om cu o idee. Nu ești cineva care și-a construit deja aplicația și acum vrea să o vândă.

Eu am asta deja implementat, în mai multe proiecte. Bineînțeles că este tricky, tocmai d-aia e atât de calumea platforma :smiley: Și nu toți procesatorii emit facturile, privești prin prisma Avangate și atât. Mulți procesatori lasă facturarea în seama ta. Sau în seama altor servicii externe pe care ești dispus să le plătești și integrezi. Plus că flexibilitatea pe care ți-o oferă emiterea de facturi direct din proiectul tău e imensă. Proiectele mele își emit singure facturile. Iar ei doar procesează tranzacția prin card și atât.

OMG nu mai inteleg nimic. :scream_cat:

Hai cu exemplu concret. Sa zicem ca sunt PadiAct (asta e un fost coleg de serviciu) la inceput. Am ideea asta cu pachetele https://my.padiact.com/register dar nu am nimic codat.

E in target? Ca sa imi dau seama daca continuam discutia.

Păi nu man, eu ce tot zic :smiley: Ai fi în target dacă ai avea doar ideea de PadiAct. Dacă PadiAct nu ar exista încă deloc, iar ție ți-a venit acum ideea pentru el. Și ai nevoie de cineva să ți-l implementeze. Cu totul. Partea cu pricing-ul e doar o parte din PadiAct.

Dacă ai PadiAct construit, bineînțeles că pentru partea de pachete / subscriptions poți merge pe Recurly. Dar dacă nu ai nimic, îl putem construi din start pe o platformă / framework (e mai clar framework oare?) care are deja, built-in, feature-urile pe care le-ai plăti la Recurly. Plus încă ț features, de la încă ț alte servicii.

Și putem totuși continua discuția, că e o discuție interesantă și educațională, dar să o facem pe aceeași pagină, că altfel suntem like Who’s On First :smiley:

2 Likes