Declarația 390 pentru sume încasate din Canada / SUA?

contabilitate
fiscalitate

(Andrei) #1

Salut!

Sunt PFA, neplătitor de TVA, înregistrat în scopuri de TVA / VIES.

Dacă un PFA prestează servicii și face factură unui client din UE, atunci trebuie să depună declarația 390: „Declarația recapitulativă privind livrările / achizițiile / prestările intracomunitare”.

Știți cumva dacă trebuie făcut ceva asemănător pentru sumele încasate din Canada sau SUA?

Mulțumesc :slight_smile:


(Ionescu Mihai) #2

Nu nu trebuie. Doar pentru facturile pentru firme din UE.


(Andrei) #3

Mulțumesc! Las mai jos și un răspuns primit de la ANAF (31 mai 2017), pentru posteritate :slight_smile:

Referitor la prestările de servicii în Canada menționăm că înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 317 din Codul Fiscal nu conferă persoanei impozabile calitatea de persoană înregistrată normal în scopuri de TVA, acest cod fiind utilizat numai pentru achiziții intracomunitare sau pentru serviciile prevăzute la art. 278 alin. (2), primite de la persoane impozabile stabilite în alt stat membru sau prestate către persoane impozabile stabilite în alt stat membru, neexistând obligația depunerii Declarației recapitulative privind livrările / achizițiile / prestările intracomunitare.