Defecte profesionale caracteristice domeniului

Stati sa ne intelegem. Dovezile sunt chiar aici pe site.

Este un topic despre scaune in care se recomanda ceva scaun de la Ikea. Daca am avea o viata prospera ca programatori am discuta direct despre scaune Ergohuman sau Herman Miller. Un 3000 de lei ar fi un mizilic pentru sanatatea noastra. Dar, nu, e recomandat un scaun de 750 de lei (sau asta sau asta).

Apoi e ceva laptop Apple la vanzare de peste un an. Vreo 10.000 de lei cerea omul pe el, iarasi, un mizilic pentru o profesie prospera. Dar, nu, nu s-a vandut nici acum.

Pe urma, majoritatea nu aveti nici un copil si probabil nici nu veti face. Tin sa va amintesc ca e nevoie de freaking 3 copii per familie ca sa avem un viitor. Doi copii e varianta de avarie in care doar ne lalaim in aceeasi mazga, iar un copil mai mult incurca decat ajuta. Si sa ai un copil e al naibii de greu. Costisitor (numai gradinita e 2000 de lei, o pereche de incaltaminte mai de Doamne ajuta e 350 de lei - mai scumpa decat incaltamintea de adulti) si consuma o gramada de timp. Copilul nu are conceptul ca ai sedinta si trebuie sa taca sau ca tu trebuie sa dormi 8 - 9 ore sa poti optimiza query-ul ala la 50 de milisecunde.

Si asa mai departe. Daca am avea o viata buna, am avea cu totii case de 500.000 de euro, masina Tesla sau Kia aia Nero de 64 KWh cu care faci 500 de kilometri, am avea doua vacante de 2 - 3 saptamani pe an cu toata familia (vreo 7 - 9 persoane, 3 copii, 4 bunici, tu si sotia), piscina, mobila, saltele, scaune, birouri si cate 3 monitoare 4K cu RTX 4090. Dar nu avem din simplul motiv ca nu castigam atatia bani. Si asta nu e ceva viata de superstar, e o viata de oameni obisnuiti cu un IQ de 90-95 din anii 1970.

Asa putem sta lejer singuri cuc intr-o garsoniera unde platim 100 de lei curent, gaz, internet, apa, canal si taxele comunale pe luna si ne lafaim ca o ducem bine, ca facem 3000 de euro pe luna si punem deoparte 2000, ca mergem in vacanta de weekend in fiecare luna si viata e o placere. Dar orice femeie cu picioarele pe pamant (Doamne ce enervante pot fi femeile, dar au dreptate aici) v-ar cataloga ca niste pierde-vara pentru ca asta e adevarul pana la urma. Pe parcursul vietii ai niste milestones de bifat si faptul ca te-ai eschivat de la ele nu te face smecher, mai tare decat altii, etc. Pana la urma suntem doar niste mamifere si daca nu respectam legile junglei, vom disparea - ceea ce e absolut ok. Dar sa nu venim cu ifose de superioritate, ca am pacalit noi mama natura doar fiindca avem AMD Ryzen 7800X3D, SSD-uri PCI Gen5 cu rate de transfer de 12 400 MB/s si monitoare OLED cu rata de raspuns de 0.27 milisecunde si HDR de ala bun (600+ niti la 10% acoperire ecran).

Eu asta cred ca e defectul nostru profesional. Ca ne uitam mai departe de cortina care ne e pusa in fata ochilor. Vedem ca bunicii nostri erau cate 9 frati, ca parintii nostri au facut cate 2 - 3 copii iar noi ne laudam ca avem o pisica sau caine. Suntem intr-o spirala descendenta presarata cu iPhone-uri si E3-uri, dar asta nu ne scuteste de adevar. Avem o viata de caine. Tot ce am facut a fost stresant, lucrari de control, teze, examene, masterate si doctorate ca sa ajungem de rasul altora stresati ca noi ca nu stim React 18 sau Angular 21, ca uite ce a aparut in NodeJS 20. Asta nu e viata, mereu sa aplicam la alte job-uri pentru o marire de salar care oricum e insuficient, calcandu-ne unii pe altii in picioare pentru a face aplicatia unuia care nu stie cum se deschide un laptop.

7 Likes