Despre Raspberry Pi

De cateva zile ma pasioneaza in mod deosebit Raspberry Pi mai exact conceptul de smart home!

Ca si costuri se pare ca acest mini pc vine in 2 variante… 5$ si 35$, probabil ca voi luea 2-3 modele la 5$ si unul sau doua la 35$.

Ca si resurse din ce am observat eu… este nevoie de node js si Pyhon…

Ma intereseaza sa stiu daca aveti idee ce alte dispozitive mi-ar mai trebui si cate ore de lucru are presupune scrierea unui cod in Python pentru asa ceva…

Eu am luat de pe dx.com modulele de RF (transmit și receive) și am făcut o mică aplicație web care dă comenzi unor prize wireless. Aveam în plan să extind „rețeaua”, dar nu am prea avut timp să mă documentez despre întrerupătoare wireless și ce aș mai putea pune.

1 Like

Raspberry Pi rulează Linux, nu trebuie să folosești neapărat Python sau Node.js. Poți scrie cod în ce limbaj vrei tu.

2 Likes

Se poate pune pe Raspberry Pi (de la versiunea 2 în sus) şi Windows 10 IoT Core şi astfel să scri inclusiv aplicaţii C#.

Am văzut chiar un exemplu de home automation cu Raspberry Pi + Windows IoT Core la un Hackathon.

Din păcate am găsit despre acel proiect, doar link-ul la o ştire, care nu are ce mai reuşit conţinut, dar esenţialul este prezentat.

Poti rula mai multe sisteme de operare - vezi site oficial. In functie de nevoi. Eu am facut un webserver din Rpi2 si am creat o interfata web pentru 2 senzori de temperature pentru a citi remote temperatura. Am vrut sa conectez si relee pentru controlul de la distanta al unei surse de caldura. Am folosit python pentru a citi informatii de la senzori si php pentru a le prelucra si stoca in baza de date (nu am avut timp sa scriu python sa prelucrezele datele asa ca m-am rezumat la ce limbaj stiam).
Senzori si alte accesorii poti gasi la magazine online din romania, pe siteuri de anunturi sau pe siteuri precum dx.com

O alternativa la Raspberry este si C.H.I.P . 9 Dolari.
http://getchip.com/