Despre SEO GOOGLE

Buna seara. Citisem cu ceva timp in urma, undeva despre un fel de seo, cati din voi ati auzit de el si cati l-au practicat ?

Google -> Daca te cauti singur pe google si iti iei link-ul de exemplu Acesta si ti-l promovezi pe facebook direct cu link din google spre al tau (redirect) … Cresti pe google ca rank la cautari… Dar asta pentru putin timp, fiind un black seo…

Intr-un timp daca iti cautai site-ul dupa anumite keyworduri (si il gaseai; sunt tool-uri), apoi intrai pe el (gen foloseai un tool sa gasesti pagina, apoi cautai, ajungeai la pagina respectiva si dadeai click pe site-ul tau (nu copy-paste la linkul de google), reuseai sa cresti putin…

Asta pana au aparut scripturi care faceau asta de pe nspe mii de ip-uri si random browser data, si google a scos asta. Si, in scurt timp, lucrurile au revenit la normal. Dar asta este blackhat seo, asa ca ma multe site-uri au fost lovite negativ daca faceau asa ceva… si probabil inca mai sunt. Asa ca nu va recomand sa incercati asa ceva. Dar am mentionat fiindca am vazut chestia asta recomandata pe cateva site-uri, fara a fi mentionat ca este blackhat. Si ca nu mai merge.

Cam in aceeasi perioada a aparut si Google Capcha, daca-mi aduc bine aminte.

1 Like

Eu unul as sta departe de practici dinastea si nu m-as lua dupa orice mit SEO pentru ca nimeni nu stie practic sa faca SEO ci merg pe trial & error.
Dincolo de asta tocmai citeam articolul asta apropo de subiect. Daca arunci un ochi la referinte si la comentarii o sa intelegi de ce cu blackhat SEO ajungi sa-ti bati joc de munca mai devreme sau mai tarziu.

1 Like

Tehnica folosita abuziv iti aduce sigur o penalizare. Nu trebuie sa te gandesti “daca”, ci doar “cand”. In mod normal, n-as folosi o astfel de pagina, nici in campaniile mai… “greyish”. Forta unui astfel de link, daca merge, e cel mult discutabila. Eu as spune ca un link ca asta ar fi pur si simplu trecut cu vedea de Mr. G.
Se pare ca linkurile nasoale sunt, in ultima vreme, ignorate. Spun asta pentru ca au fost niste incercari de negative SEO pentru un “money site” de-al meu, iar dupa 2-3 zile in care mi-a coborat cateva locuri, Google l-a adus inapoi fix pe pozitia pe care l-am avut atunci cand a inceput respectiva campanie de negative SEO.
Intre linkuri, erau si multe URL-shorteners, o tehnica de “redirects” pe care-as asemui-o cu exemplul tau.

Toate tacticile de tipul asta au fost, mai devreme sau mai tarziu, penalizate de Google.

Urmaresc cu atentie ce se intampla pe BHW si unele retele si-au luat-o rau saptamana asta. A avut loc un fel de update, neanuntat, pentru ca acum totul se-ntampla in “Core”. Targetul update-ului, rasuflat de unii sau de altii pe Twitter, se spune ca ar fi PBN-urile, insa eu banuiesc ca ar avea de-a face cu relevanta.
Una peste alta, articolul ala este prespalat de pe Searchengineland, primii care au aruncat “pastila”.
Pe BHW, site-ul mentionat pe seroundtable, parerile sunt impartite.

Eu STIU, pur si simplu, ca nu PBN-urile (presupusa tinta a update-ului) sunt de vina. Ci utilizatorii de PBN :slight_smile:

Atunci cand apelezi la retele “private”, care mai gazduiesc cateva zeci de alte linkuri, spre site-uri mai mult sau mai putin shady, esti doomed.

Si mai cred asa: daca Big G ar vrea sa puna PBN-urile in cap, ar face-o, fara probleme. E o industrie in spate, de care, zic eu, profita si ei. Nu exista retele fara footprints, iar domeniile folosite sunt expirate si reinregistrate, un pattern pe care n-ai cum sa-l omiti, mai ales daca ai acces la tot ce inseamna Registry - Google este, oficial, atat registry + registrar, asa ca are acces la toate informatiile astea.

1 Like

Am facut eu prin 2011- 2012 orice tine de link builing, ofeream servicii ce erau la un momendat vandute mai departe, cand au venit update-urile din 2012 multi s-au reprofilat…

Am mai continuat asa pana prin 2015 , finalul anului am realizat ca nu mai rentabil in sensul ca nu se vede o evolutie pozitiva a pietii in conditii in care clientii erau noi, insa numarul lor era constant …

Concluzia este ca daca poti, invata orice altceva in ideea ca poate e prea tarziu, sau prea dificil sa o iei de la 0 cu seo daca nu ai experienta si proiecte deja in derulare(proiecte care sunt online de ceva timp minim un an)…

Ce e drept pentru mine Seo a fost doar o sursa de venit nu a fost tocmai mare pasiune…

1 Like