Despre Slim framework

As dori sa aflu cateva pareri de la cei cu experianta in php despre Slim framework. Se merita sa il foloseste intr-un site de prezentare? Ce avantaje si dezavantaje sunt? Multumesc de raspuns.

Eu m-am jucat putin cu Slim dupa ce am vazut tutorialul de pe canalul de youtube Codecourse. Insa nu am reusit sa ma impac intru totul cu Twig. Are documentatie buna, dar pentru fiecare feature in plus de care ai sa ai nevoie, trebuie sa instalezi inca un pachet pentru ca Slim nu prea face mare lucru out of the box. Daca te uiti in tutorialul din linkul de mai sus, ai sa vezi ca va trebui sa instalezi si ceva pachete din Laravel, printre altele. Un minus pentru Slim este faptul ca nu prea gasesti tutoriale cum gasesti pentru alte framework-uri.

Dar, experienta mea cu Slim e limitata. Poate raspunde si cineva mai familiarizat framework-ul.

Eu, de exemplu, mi-am facut abonament pe Laracasts si incerc sa invat Laravel. Momentan mi se pare o solutie mai completa, dar de care nu cred ca vei avea nevoie doar pentru un site de prezentare.

1 Like

Eu am gasit acesta serie de tutoriale https://www.youtube.com/playlist?list=PLBEpR3pmwCayt4DR0UbhMgCfxHQWi0RCQ si sunt ok, incerc sa aflu cum sta treaba. Poate vor mai raspunde si alti baieti.

Eu l-am am folosit pentru un proiect SPA. Nu am folosit twig sau alt modul ptr template-uri, ci direct interpolare PHP in html-ul randat unde a fost nevoie.
L-am folosit pentru randarea a 4-5 pagini cu continut dinamic scazut si ca backend pentru un SPA (single page application), deoarece mi s-a parut foarte usor sa definesc endpoint-uri pentru diverse apeluri AJAX.
Pe partea de DB, am folosit RedBean.php .

Mie mi s-a parut usor de folosit, si usor de invatat.

2 Likes