Developer monk?

via: http://begriffs.com/posts/2015-04-20-going-write-only.html

Imi place ideea de minimalist de asta si programez fara monitoare externe, fancy IDEs (Vim), and mostly close to the OS (*nix). Parca in viitor as adanci si mai mult asta. Plus imi place conceptul de “write-only” din articol.

Nu am apucat să citesc decât primele două paragrafe, că trebuie să plec.

His internet connection is intermittent and slow, his screen resolution incredibly small, but I think these seeming handicaps are actually the key to his maintaining perspective and accomplishing the mission

Chestia cu ecranele am mai auzit-o o dată, când povestea cineva cum i s-a defectat iMacul de 30" și a fost nevoie să lucreze pe un MBP de 13. Concluzia: se putea concentra doar asupra unei aplicații și era mai productiv ca niciodată.

Ceea ce are un pic sens, dacă stai să te gândești: vei fi mult mai tentat să lași facebook pe ecranul secundar, twitter într-un colț și tot așa.

Poate că voi încerca și eu chestia asta (mai ales că unul din monitoare dă semne de oboseală…)

Combinat cu Making Badass Developers incepe sa aiba din ce in ce mai mult sens :smile:

1 Like

Eu sunt un soi de cameleon. Am perioade (luni de zile) in care lucrez doar pe laptop (14’ - 15’, 1400x900 minim) fara monitor extern si nu ma deranjeaza. Dupa care sunt momentele in care folosesc un monitor extern (23’ - 24’, 1080p) si ma bucur de spatiul suplimentar. Ecranul laptop-ului sta ori un browser ori mailul, cateodata un tool cu care lucrez la proiect (ex. MySQL Workbench). Legat de IDE-uri, sunt extrem de incantat de PHPStorm, dar din ianuarie am lucrat foarte mult cu VIM. Cu toate schimbarile astea, nu pot sa zic ca am observat vreo schimbare semnificativa in productivitate.

1 Like

@redecs nu stiu daca este neaparat legat de productivitate ci de calitatea codului si cred ca mai important de atat: how not to get crazy as a developer over time.

1 Like