Developer Survey Results 2019

Sa mai diversificam un pic tema de discutii

1 Like

TL;DR:

  • Toată India este pe SO. Și Europa:

  • 0.5% au peste 40 de ani experiență (eu am strâns un pic peste zece și mi se par mulți :smiley: )
  • peste 60% au bachelor sau masters degree (cough @Robert_Tiganetea );
  • peste 20% au probleme psihologice: adhd, anxietate, bipolari, autiști;
  • JS este în top, cu aproape 70%. Python aproape 40%, c# 32%, PHP 26%;
  • jQuery încă este pe val: 50%. React 32%, Vue 15%, Laravel 10%
  • Clojure, Scala și Go sunt în top la cele mai bine plătite. Java, C și HTML sunt la coadă;
  • 84% sunt angajați full time;

One more thing:

micdrop

3 Likes

That’s it!
We’re done here !

Clojure este limbajul de care zicea Uncle Bob aici :sunglasses:

Asta m-a uimit cand am citit rezultatele :slight_smile:

1 Like

Probabil pentru ca multe siteuri / aplicatii inca folosesc jQuery si n-au reusit sa migreze catre solutii mai noi. Acum 1 an si eu inca lucram cu jQuery intr-o companie destul de mare.

1 Like

Cerere si oferta, daca un limbaj de programare e popular sansele sa gasesi pe cineva potrivit sunt mai mari.

Haideți să nu dăm și aici în offtopic. Mulțumesc.

3 Likes

Iar ai sters mesaje? O fi forumul tau dar tu chiar nu pricepi ca asa ceva nu se face. E de prost gust. Probabil ca nu vei pricepe

Mesajul meu catre @pghoratiu a fost “dude, Html e prost platit?!”

EDIT: vad ca dimineata devreme ai ascuns mesajul acesta “Flag din partea comunitatii ca e offtopic”. Nu e din partea comunitatii, e din partea ta. Vad ca ai o problema in a accepta si alte pareri altfel, te deranjeaza teribil daca comentez. Sincer nu-ti inteleg problema, dar fiecare e liber sa faca ce vrea. Acum chiar ca m-am dus off-topic, si nu intentionez sa am vreo discutie in acest topic.

3 Likes

Salutare !
Toata lumea care doreste sa contribuie cu o parere in topic este binevenita.

:beers:

Si au lansat versiunea 3.4.0 :slight_smile:

1 Like