DevForum Pub & Chat🍻

L-am folosit sporadic, nu ma incanta si n-o sa plang dupa el.

La mine nu se misca greoi, probabil din motive 14 coreuri si 64 giga ram.

L-am folosit la inceput, era foarte ok pentru HTML.
Dupa au aparut plugin-uri pentru a-l transforma intr-un IDE.

Dar de cand a aparut VSCode doar IntelliJ si vim imi mai sunt simpatici.

1 Like

Nu ma prea incanta fiindca Rust e un limbaj ridicol de complex ca sa scrii extensii, la VSCode ai scris o extensie in 10 minute daca stii JS.

Mai rapid scrie cineva o extensie in C pentru Vim/Emacs.

M-am apucat la un moment dat sa ‘invat’ Rust. Deocamdata m-am uitat peste el cat sa-mi fac o idee.
Sa zicem ca suportul pentru programarea obiectuala mi se pare ridicol de limitat.

Cu sintaxa te obisnuiesti pana la urma.

5 posts were split to a new topic: Cum stochez evenimente recurente în DB?

Mx Linux (KDE) este o minunatie. :smiley:

1 Like

Pentru obtinerea registrului unic de control de la anaf - copie dupa CUI. E suficient doar textul:
“CUI: xxxxx”
intr-un document A4?
Sau alt format, alte informatii? :slight_smile:

Îți trebuie o copie după ăsta:

1 Like

Aha, multumesc @iamntz . Ma gandeam eu ca e aiurea sa printez doar CUI-ul (numarul) pe o pagina. :rofl:
Hmm, banuiesc ca asta o sa faca parte din actele de inmatriculare ale firmei, care trebuie ridicate de la registrul comertului (ca nu l-am primit inca).

1 Like

wait. esti la prima “copie CUI” din cariera?

1 Like

Eu m-am dus cu originalul cred, a batut ceva in aplicatia lor si dupa mi-a dat registrul si factura.
Oricum registrul il poti ridica doar fizic si tu il completezi, ii trebuie datele doar pentru factura/chitanta.

Ce vremuri…

Eu n-am avut registru din ăla vreo 10 ani, la control ai nevoie de el de fapt.

Primesti automat amenda/avertisment daca nu il scoti in termen de 30 de zile de la infiintare.

Am avut noroc înseamnă, sau atunci nu era necesar. Nu mi-a zis contabilul că altfel l-aș fi luat.

Ar fi fost logic să ți-l dea odată cu CUI-ul când le scoți, nu-nțeleg de ce mai trebuie să mergem după el separat la finanțe, oricum sunt goale, universale, n-au nimic scris pe ele.

2 Likes

E un fel de taxa de înregistrare din câte am înțeles.

Seby & Roxana :slight_smile:

1 Like

https://quic.ulfheim.net/

2 Likes

Azi am făcut o descoperire interesantă.
Ca să fac pe cineva să înțeleagă ceva tehnic am făcut o analogie.
Trebuia să explic beneficiile unei deprecation.
Am spus ceva de genul “ar fi o idee bună să scoatem perechea veche de încălțăminte înainte să punem una nouă”.

Nimic special până aici, însă este un mod bun de a-ți evalua cunoștințele tehnice.
Adică dacă vezi pe cineva care îți explică ceva cu ajutorul unor analogii e clar că ești depășit.