DevForum Pub & Chat🍻

Upwork nu mai operează in Rusia.
Știu că rușii sunt buni programatori.
Am lucrat si eu cu câțiva.

Se vorbea acum vreo 2 luni de brain drain in Rusia, din cauza exodului de programatori.

Colac peste pupăză, Taiwan nu mai vinde chipuri Rusiei. Taiwan reprezintă >90% din piața mondială de chipuri.

La ora actuală s-a spart bula IT in Rusia.

Bănuiesc că au plecat in Turcia IT-istii ruși.

Cunoașteti pe careva versat in customizare de firmware Android?

Nevoia mea este următoarea: editarea unui fisier .iso (unpack, modificat, repack). Firmware este pentru un device RockChip, se poate face sigur, sunt tool-uri GUI pentru asta si tutoriale pentru lucru din linia de comanda doar ca firmware-ul pe care il am curent (livrat cu dragoste din China) nu l-am putut modifica. Dupa repack fisierul este mai mic decat originalul iar device-ul nu boot-eaza :smiley:

Posibil bube in declararea partitiilor, IDK

Si eu tot Gitlab il consider cel mai bun. Folosesc Bitbucket la munca si Gitlab pentru egall.io, tot Gitlab prefer.

si noi folosim Gitlab la munca
Personal folosesc Github
:smiley:

Acum folosesc GitLab & GitHub. Am folosit si Bitbucket. Nu prea am preferinte.

1 Like

Trolling 4chan with AI:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-06-07/eu-agrees-to-force-apple-phones-tablets-to-use-common-charger

1 Like

bye Atom

l-ati folosit?
V-a placut?

L-am instalat si se misca destul de greoi

L-am folosit sporadic, nu ma incanta si n-o sa plang dupa el.

La mine nu se misca greoi, probabil din motive 14 coreuri si 64 giga ram.

L-am folosit la inceput, era foarte ok pentru HTML.
Dupa au aparut plugin-uri pentru a-l transforma intr-un IDE.

Dar de cand a aparut VSCode doar IntelliJ si vim imi mai sunt simpatici.

1 Like

Nu ma prea incanta fiindca Rust e un limbaj ridicol de complex ca sa scrii extensii, la VSCode ai scris o extensie in 10 minute daca stii JS.

Mai rapid scrie cineva o extensie in C pentru Vim/Emacs.

M-am apucat la un moment dat sa ‘invat’ Rust. Deocamdata m-am uitat peste el cat sa-mi fac o idee.
Sa zicem ca suportul pentru programarea obiectuala mi se pare ridicol de limitat.

Cu sintaxa te obisnuiesti pana la urma.

5 posts were split to a new topic: Cum stochez evenimente recurente în DB?

Mx Linux (KDE) este o minunatie. :smiley:

1 Like

Pentru obtinerea registrului unic de control de la anaf - copie dupa CUI. E suficient doar textul:
“CUI: xxxxx”
intr-un document A4?
Sau alt format, alte informatii? :slight_smile:

Îți trebuie o copie după ăsta:

1 Like

Aha, multumesc @iamntz . Ma gandeam eu ca e aiurea sa printez doar CUI-ul (numarul) pe o pagina. :rofl:
Hmm, banuiesc ca asta o sa faca parte din actele de inmatriculare ale firmei, care trebuie ridicate de la registrul comertului (ca nu l-am primit inca).

1 Like