DevForum Pub & Chat🍻

3 Likes

Am un tricou XL cu Deadpool!

Un scaun și un ecransistem bun[1] îți pot îmbunătăți atât sănătatea cât și productivitatea. Pe când un tricou…


  1. nu e neapărat vorba de MBP aici, e valabil pentru orice sistem, indiferent că-i mac sau nu. ↩︎

4 Likes

Faza cu tricoul și hoodie e adevărată, am avut colegi care purtau doar tricoul/hoodie-ul de la firmă.

Inclusiv eu acasă le folosesc mai mereu pe cele primite.

ar fi frumos sa avem un thread in genul asta pe devforum, aici

si inevitabil anul se termina cu o intrebare de la bunicu’ :laughing:

Lucrează cineva de pe aici la ING, sau cunoaște pe cineva?

Efectiv nu îmi vine să cred cât sunt de incapabili cu aplicația aia de Business pe iOS.

La fiecare update își pierde complet activarea, trebuie intrat din nou în aplicația web și reactivată de la zero.

Și mai au curajul să îmi zică cum că Apple e de vină că nu știu ce update au făcut. Le-am zis că am 50 de aplicații în telefon, nici una nu își pierde rahatul ăla de JSON cu tokenul de identificare (că altceva ce sărăcie poate fi ‘activarea’ aia) și doar al lor are problema asta. La fiecare f***n update.

Încercam să intru în aplicație să schimb ca tot românul 200 euro să bag motorină (că pe contul cu card atașat nu îmi place să țin sume mari în caz de ceva) și canci, stai ca boul și activează aplicația homebank ca și cum n-ar fi fost activată niciodată. A 8-a oară (pe numărate, că la fiecare update se resetează).

Poate ar trebui să sune la Apple să le explice cum ar trebui Apple să facă iOS să se adapteze la cerințele programatorilor de la ING. Aia ar fi o conversație interesantă :slight_smile:

Eu am câteva tricouri de la Google, dar le folosesc când muncesc prin grădină.
Totuși au 10 ani :slight_smile:

Îmi pare rău că nu am de la Facebook, ca să le dau foc.

Aceeasi experienta am avut si eu, dupa 3 activari am abandonat, folosesc interfata web si cam atat. Ciudat e ca apare device-ul listat in interfata web chiar daca nu e acceptat la login.

Banuiala mea e ca problema vine de la push registration token (APN), probabil ca-l folosesc acela pentru a identifica un device. Mai demult era o valoare fixa dar sa schimbat logica de vreo 3 versiuni majore de iOS si se poate schimba dupa update de app sau in alte situatii.

Bun dar atunci poate că acel identifier nu e chiar cea mai bună alegere. Sau dacă se schimbă, ai tokenul vechi, generezi cel nou automat și aia e.

Cum ziceam, am 50 de aplicații pe telefon, nici una nu a avut problema asta după nici un update. Deci ori nu folosesc ei ce trebuie, ori nu au o strategie corectă pe tru potențialele schimbări.

Ceilalți cum de nu au problema asta?

In România nu se folosește iOS, pe aplicațiile mobile pe care lucrez eu raportul este de la 1:5 sau 1:10 iOS vs Android deci nu se investește la fel de mult pentru a întreține o platforma la fel ca pe alta.

P.S. Văd ca a dispărut threadul original cu totul, sa plâns cineva din partea leului portocaliu !?

Ăsta? Nemulțumiri cu aplicațiile ING :confused:

La multi ani!
:tada:

Spor in tot ceea ce va propuneti!

1 Like

My bad, la o cautare rapida nu a aparut intre primele.
Poate ar fi util de mutat postarile legate de ING sub acelasi thread.

Cursuri gratuite:

Că tot venise vorba despre Python:

A avut permisiuni să șteargă pip dar nu mai are permisiuni să îl actualizeze. :facepalm:

Recomand maxim poetry pentru a scăpa de bătăile de cap de genul.

Păi tu recomanzi, dar dacă documentația zice de pip, folosesc pip.

Nu am entuziasmul necesar pentru a încerca/învăța unelte noi dintr-un ecosistem folosit extrem de ocazional[1] :grinning:


  1. folosesc python ca limbaj, nu folosesc întregul ecosistem (pip și ce o mai fi). ↩︎

1 Like
2 Likes