DevForum Pub & Chat🍻

Apple va intra in VR/AR si gaming cum va avea un produs care se bazează pe asta.

Singurul caz in care ar putea este daca Gaben vrea sa vanda, intrucat fata de restul companiilor Valve este inca o companie privata so…

drug money & modern mules

Si-apoi sa nu ceri tspe mii de euroi pe o teapa cu ITul un curs serios de IT.

2 Likes

Cineva a luat comisionul până la 70 de miliarde. :smiley:

Plus portie extra de cartofi prajiti :smiley:

Nu garantez ca merge si pe aici reteta (pt sume mai mari apelati la profesionisti :troll: ), dar poate inspira pe cineva :smiley:

1 Like

Astia care lucrati in regim freelance, voi nu pierdeti sirul zilelor? :laughing:
De multe ori habar n-am ca-i vineri, sambata sau marti. Noroc ca mai primesc hint-uri de la apropiati sau calendar.

Eu am un caiet in care țin un to-do list zilnic si scriu data si ziua în fiecare zi.

Dar in rest poate fi monoton, in special când lucrezi la acelasi lucru de 10 zile, sa nu zic luni.

2 Likes

azi este caturday! :smile_cat:

Cand eram in sesiune nici eu nu stiam ce zi este.

1 Like

How cool is that? :heart_eyes:

Mai multe variante aici:


Și pentru iPhone:

2 Likes

1 Like

http://mishadoff.com/blog/java-magic-part-2-0xcafebabe/

Din 2021 nu prea mai știu în ce zi sunt :laughing:

Am fost ieri pe la Promenada Mall si intre cele doua băi este un ATM unde puteai sa cumperi si sa vinzi crypto. Operatorul ATM-ului este Shitcoins.

Ba daca incep ăștia sa cheme oameni pt război în caz că începe voi emigrați sau ce faceți?

Oridinul de încorporare se numește așa dintr-un motiv. Altfel s-ar numi sugestie de încorporare…

2 Likes

Nimeni nu e de avut incredere in el 100%, deci a se lua continutul articolului cu uzualele grains of salt. Ideea de baza, cu care eu sunt de acord, e ca nu se va ajunge la atac al unei țări NATO, cum e Romania, ci momentan e o flexare de muschi pe teritoriu restrâns. Dar suntem inca tineri si lucrurile pot evolua inspre altceva.

In alta ordine de idei, eu am prevazut lucrurile astea de nult, le discut deschis de vreun deceniu bun, asa ca am reusit sa conving soțul de meserie istoric sa emigrez a doua oara in vest. Nu datorita unui razboi iminent, ci datorita transformarii economiei intr-una lipsita de predictibikitate din cauza acestuia. Nu-i vorba, ne-o facem cu mana noastra cu PSD+PNL=love, si cu politicile energetice, nu e nevoie sa vina rușii sa zgândare nicio granita din apropiere. Cand iti vezi viata ca un tot, nu ca o suma de lucruri, te cam intereseaza ca la varsta a 3a sistemul sanitar te poate lasa de izbeliste si pentru ca se zgândăre unii cu arme pe (lângă) tine.

Germania este pe timpul iernii lipsită, din punct de vedere energetic, de resurse, pentru că și-a închis centralele nucleare, iar Rusia a dus războiul hibrid și prin intermediul temelor ecologiste. Încă din perioada Uniunii Sovietice se întâmpla asta, din anii '80 când problema era aceea a rachetelor Pershing și Cruise care trebuiau să intercepteze rachetele sovietice SS-20. Acum, pentru Rusia era important ca Germania să nu aibă energie nucleară, ca să depindă de gazul rusesc. Ceea ce nu e cazul Franței.

Mereu când le zic la unii și alții că multă din vrăjeala asta eco e susținută și proptită nu de realitate, ci de interese foarte meschine, zic că-s paranoic. De fapt e știut de toată lumea :slight_smile:

Eu cred că toată gargara asta e simplă de fapt: Putin vrea deblocarea totală și incontestabilă a North Stream 2. De 2 ani americanii tot se încoardă cu sancțiuni, nemții ar vrea-o dar nu pot așa pe față, așa că Putin vrea să le pună toată europa-n cap să le arate că lucrurile pot fi mult mult mai nasoale.

Da, e cinic, omul mobilizează armată și 120,000 soldați ca să-și impună un business, dar când te gândești câți bani ar face dacă gazoductul ar merge la capacitate maximă…și din banii aceia se finanțează și armata…

Avea dreptate John McCain când zicea că Rusia e practic o benzinărie cu pretenții de țară. Doar că e o benzinărie cu armată proprie care poate face haos. Da, nu poate face haos în țările NATO dar poate genera destule probleme dacă e cazul.

E vorba de bani, dacă mâine americanii zic că gata, poate da drumul la gazoduct, își iau toți jucăriile și pleacă acasă.

Dar și prin acei bani Rusia devine mai puternică, iar Europa pierde devenind și mai dependentă de Rusia…

În momentul de față nici o opțiune nu este 100% că vor invada sau nu vor invada. Cred că e cum zice McCain (deși e din 2014), se fac continuu cost/benefit analysis și în funcție de asta se mișcă lucrurile.

Nu e nici un conflict simplu pentru că nu sunt 2 părți implicate ci 3. US, EU și Rusia. Știu că oficial e NATO vs Rusia dar să fim serioși, americanilor li se rupe de gazul rușilor dar europenilor nu că ne mănâncă frigul. Habar n-am care va fi următoarea mutare.

3 Likes