DevForum Pub & Chat🍻

Totul pana la robinetul de gaze :slight_smile:

Prototyping!

Dat drumul la build in cuptor

Build-ul 2022.1.24

Si pe farfurie cu teste trecute

Ca si la programare:

  • estimare
  • devil is in the details
4 Likes

Vad vorbe mari de la reprezentantii unei culturi care n-a produs nimic in afara de pozitia ghiocel in fata tuturor si saracie+subdezvoltare din cele mai vechi timpuri pana acum. Pana una alta rusii au cultura lor care a fost de ultra succes, au o tara care se intinde de la Marea Baltica pana la Pacific, au arsenal cat sa bubuie planeta de 2 ori, eu zic ca stiu ei ceva, fac ei ceva corect, altfel tremurau ei de frica altora, nu invers.

1 Like

https://daniel.haxx.se/blog/2022/01/24/logj4-security-inquiry-response-required/

1 Like

Pfff… Imperiul Roman a fost superior de câteva ori la toate categoriile și nu-l mai găsești pe hartă.

Biden a spus ceva corect: Rusia își caută locul între China și occident.

Rusia este depășită de situație și Putin face ultimul efort pentru a reîntregi țara înainte de a se plafona.
Leagănul Rusiei este Ucraina. De acolo s-a extins Rusia spre Moscova, unde și-a stabilit capitala. Îți poți imagina ce înseamnă pentru Rusia să își piardă locul de naștere.

Și că suntem pe un forum de tehnologie, una dintre măsurile pe care le ia SUA în calcul împotriva Rusiei este embargoul pe semiconductori.
SUA fie produce, fie are patent pe majoritatea semiconductorilor din lume, fie deține software-ul cu care ii creează.
Embargoul ar bloca practic dezvoltarea tehnologică a Rusiei - cel puțin până găsesc alternative.
Dacă Rusia nu mai progresează 3-4 ani devine irelevantă.

Nu putem compara competiția dintre imperii de acum 100-300 de ani cu competiția actuală.

Te inseli. Imperiul Roman nu a fost chiar asa de superior. Daca era, atunci curgea lapte si miere in senat si nu il aveau pe Hannibal drept “bau-bau”. :slight_smile:.

1 Like

În spiritul utilizatorilor Apple, răspunsul pentru problema lui @pghoratiu este:

  • Folosesc mac de trei generații, Nu am avut problema asta niciodată, sigur faci tu ceva greșit;
  • De ce ai avea vrea să ai cmd deblocat? Eu așa îl folosesc de ani de zile;
  • Doar amatorii au nevoie de cmd, profesioniștii folosesc doar alt și așa i-am învățat pe toți juniorii;

0 participanți

:troll:

Scoti tasta CMD de pe tastatura cu un cutit si gata. Problem solved :troll:
Si pe moca

Nu vad optiunea “Sunt fan Windows, eu nu am probleme de genul”. :troll:

1 Like

Poți remapa tastatura, de exemplu pui caps lock pe cmd ca să fie viata mai interesanta.

Calendarul pe care il folosim si azi a fost inventat de Iulius Cezar, tocmai ca sa poata colecta taxele mai bine. Luna iulie ii poarta numele.
Cimentul a fost inventat tot de romani.
Formatiunile de jandarmi sau politisti pe care le vezi la proteste au fost concepute tot de romani.
Ierarhiile militare au fost folosite prima oara de romani.

Lista poate continua.

Cu ce rivalizeaza Rusia?

Cred ca as mai putea enumera cateva imperii mai mari ca Rusia.

Tocmai de aia spuneam ca pana si Imperiul Roman a cazut, daramite Rusia.
Inca mai este o forta Rusia, dar a trecut de perioada infloririi.

2 Likes

Înțeleg ce zici, dar doar așa, ca fapt divers, Imperiul Rus e al treilea imperiu ca mărime care a existat vreodată în timp ce Imperiul Roman nici nu intră în top 25

Ca marime teritoriala? Dupa logica asta, si un trib care stapaneste o bucata din desertul sahara mai mare ca Elvetia, e mai ceva ca Elvetia.

Sa nu uitam de cel mai mare export al rusiei, ideologia comunistă. A distrus România, mai bine zis Europa de Est de tot și după l-a reconstruit într-un mod grotesc.
Fără sprijinul moscovei nu era posibil așa ceva.

Rusia poate fi o țară foarte puternică, doar că îi oprește ce ne oprește și pe noi, sechelele din comunism. Problema și mai mare e că la ei comunismul era perioada de aur, e si mai greu să scoți mentalitatea de atunci.

Plus nici democrația nu funcționează, vezi UE, Anglia si desigur SUA.

O prefer pe aia de la noi (UE), decat pe cea din Rusia :slight_smile:
Rusia aia foarte puternica este pana la URal, ca dupaia ajungi prin Siberia si partea de este unde se traiese cam ca in evul mediu.

yeah!!

Imperiul roman, well sa zice ca asta

Imperiul Rus l-au cucerit de bolsevici.

Cum pot sterge toate datale mele de pe devforum si sa dezactivez contul?
Nu am gasit optiunea :slight_smile:

https://devforum.ro/guidelines#nuke

1 Like

format c:

(Pentru cunoscatori)
Apropo, azi am lucrat la un Privacy Policy: sunt o tona de detalii legale cu obligatii si responsabilitati care trebuiesc respectate. Sigur undeva poti cere sa fii uitat.

Un cont nu poate fi șters, dar poate fi anonimizat. Asta înseamnă următoarele:

  • Numele de utilizator va fi schimbat din user în Anonymous29834783;
  • Tot conținutul publicat de utilizator va rămâne pe forum;
  • Toate mențiunile spre utilizatorul inițial vor rămâne ca atare (i.e. @user)
  • Accesul la cont va fi blocat;

deci ramane contentul. de rahat. sunt curios daca pot accesa via API datele si pot face delete de acolo :slight_smile: