DevForum Pub & Chat🍻

Eu primisem mostenire de la tata o cartulie micuta cu diverse experimente stiintifice.

Acolo am invatat ca daca amestec otet si bicarbonat de sodiu pot sa fac sa explodeze un dop de pluta pana pe acoperis :slight_smile:

Parintii mei nu au mai fost asa de fericiti cand au aflat ca in incercarea mea de a gasii sticle de sticla in care sa var dopul am gasit una de palinca si am varsat-o prin toata curtea ca n-aveam nevoie de continut.

Ala a fost sfarsitul carierei mele de chimist!

2 Likes

FSQFwfoXEAchBUo

3 Likes

http://johnj.com/posts/l1/

(print "Hello, World!")

Press F to pay respect.

Am o chitară!

Wtf? Deja au trecut 5 ani? :open_mouth:
image

La mine 6 ani

2 Likes

La mine 7.

Nu suntem batrani. Nu.

:confused:

2 Likes

Ce stiti despre ecranele anamorfice?

1 Like

Era fain daca era acelasi autor.

Many software companies are a joke | by Leo Liou | Apr, 2022 | Medium

Eu cred ca astia au facut cursul minune de au invatat sa fie asa de eficienti… in a scoate bani multi din facut proiecte minuscule.

:stuck_out_tongue:

Plang de foame!

1 Like

Nimeni nu moare de foame, decat daca nu vrea să muncească.

Facusem un calcul acum cativa ani, cand stăteam la o coadă lungă, la un ghișeu al statului:

  • aduni monede de la cărucioare din supermarket: 3 lei in 2 ore
  • cedezi locul la o coadă de 2 ore: 7 lei
  • mergi la IKEA si iti iei hot dog: o masă.

Asta ca să nu faci pe parcagiul, unde câștigi mai bine :slight_smile:

Dacă nu trăiești în apropierea unui supermarket sau IKEA? Sau nu poți face fizic lucrurile alea? Plus că nu știu câtă lume ar plăti pentru un loc la coadă, în RO cel puțin. Știu că în cazul ăsta eu zic de excepții și tu nu te refereai la asta, dar așa, de dragul dezbaterii. Probabil că nu se moare așa ușor de foame pe cât cred unii, dar în același timp se moare mult mai ușor decât cred alții. Sper că are un minim de sens ce încerc să zic. Probabil că mulți care zic asta nu au fost niciodată în situația în care să moară de foame și să trebuiască să aplice sfaturile respective. Nu zic de tine. Asta e una din cele mai vechi expresii. Întâmplarea face că ai adus-o tu în discuție. Vreau doar să spun că are o importanță foarte mare locul și felul în care te naști. Loteria ovariană, cum ar zice Warren Buffett. Și că e ușor să proiectăm “realitatea” noastră asupra altor oameni. Și că de fapt nu ar fi trebuit să fie “nimeni” acolo, ci mai de grabă " cei mai mulți oameni"

3 Likes

Chiar dacă ai dreptate, treaba asta merge doar la câteva cărucioare, până te observă angajații magazinului respectiv :slight_smile:

1 Like

La nivel de teorie se poate supraviețui ușor, într-adevăr.

In practică însă cunoașterea este un obstacol.
La mine la țară se găsesc în diverse perioade din an melci. Erau familii de țigani care adunau după ploaie saci de melci, pe care ii duceau la un centru de colectare.

Tot la țară cresc diverse plante comestibile pur si simplu pe stradă, dar trebuie să știi să le recunoști.
De exemplu spanac și ștevie.

Dealtfel bătrânii de la oraș care mai vând câte o legătură de legume pe la colțul străzii cam așa strâng. Nu neapărat de pe stradă, ci mai degrabă găsite, nu îngrijite.