DevForum Pub & Chat🍻

Eu produc un program de facturare desktop destul de popular (IceFact). Mai nou am fost contactat de un francez, care produce un soi de aplicaţie CAD sau ceva de genul ăsta, ce din întâmplare e făcută cu acelaşi toolkit cu care lucrez şi eu (FOX Toolkit). Tipul are nevoie de tot felul de widget-uri pentru GUI-ul aplicaţiei, foarte fun de făcut aşa ceva, este foarte relaxant să lucrezi la ceva ce-ţi place şi la care te pricepi cu adevărat :slight_smile:

2 Likes

Plot twist: sunt opt volume :smiley:

La prima citire am inteles “arhitectura banana”. Chiar incepusem sa ma gandesc un pic cum ar fi arhitectura modelata dupa o banana. :rofl:

1 Like

Nici o problema, la care buzzwords sunt scoase, sunt sigur ca putem inventa si o asemenea arhitectura.

Hardware si software ‘mar’ exista, asa ca de ce nu si banana? :slight_smile:

bdd
banana driven design :grin:

Trebuie sa se poata si de-ala, daca se poate folosi banana ca unitate de masura a radiatiei: Banana equivalent dose - Wikipedia

PS Pe vremea cand aveam cont pe facebook, am avut un ‘friend’ care s-a apucat sa-si ia un detector de radiatii (de-ala ieftin, spre norocul lui nu masura radiatia alfa, de exemplu, cred ca nici beta)… s-a apucat omul sa masoare banane… si a concluzionat ca sunt ‘incarcate cu radiatie’ de catre astia din UE ca sa-l omoare pe el :slight_smile:

La un interview m-au intrebat care e cea mai buna arhitectura, au incercat eu sa explic ca depinde de context, etc, insa raspunsul pe care il asteptau era arhitectura onion.

Trebuia să ii intrebi ce onion vor cu kafka si spark.

damn
image

3 Likes

Old school font size increase never disappoints

– General rus

Trebuie sa brevetez lupa in VR/AR. Americanii au trecut deja pe VR/AR. :smiley:

este anul 2050.

Threadul despre proiectele membrilor s-a inchis [1] si simbolul pentru a salva este tot un floppy disk


  1. si Ucraina este in UE si NATO ↩︎


:grin:

Loghin still wip

1 Like

Generalul ăla avea Mac. Aia e problema de fapt.

ala e deja :skull:

2 Likes

Your GitHub story in 3D - GitHub Skyline

1 Like

Da am avut si eu toata seria, m-a influentat foarte mult. Am incercat sa fac o groaza de experimente din ea :slight_smile: Am incercat sa i-o dau lu fimea dar desi ea are inclinatii stiintifice, nu i se pare un format atragator.