DevForum Pub & Chat🍻

2 Likes

Păreri? :smiley:

1 Like

Interesant, am aflat si cateva lucruri noi dar mai mult mi-a confirmat parerile deja existente.

M-a amuzat sa-mi amintesc si povestile despre tehnologia revolutionara spuse de unii prieteni investiti care nu aveau neaparat si cunostintele tehnice necesare.

Nu cred ca toate au fost inventate cu scopul diabolic de a pacali oamenii. Ca in exemplul foarte bun cu Google, cred ca sunt destule care au fost create cu scopuri idealiste si au ajuns sa fie controlate si mulse in lipsa reglementarii de cei cu destul capital.

Disclaimer: folosesc Google si detin Crypto.

https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2022-07-03/apple-aapl-iphone-apple-watch-take-a-back-seat-to-the-mac-in-chip-upgrades-l55d87p9?utm_medium=social&cmpid=socialflow-twitter-business&utm_content=business&utm_source=twitter&utm_campaign=socialflow-organic

Din moment ce mai nou sap prin date & co, mi-a venit o idee proasta: sa instalez ultima varianta de anaconda, ca aia veche si functionala nu mi-a placut. Bineinteles ca lucrurile n-au functionat ‘out of the box’, erori peste erori la import de biblioteci esentiale, a trebuit sa creez un env nou, sa dezinstalez prostiile lor cu conda si apoi sa instalez cu pip tot ce am avut nevoie.

Serios, de asta e atat de laudat pythonul impreuna cu maretele lui biblioteci crapware & bloatware?
Un dll hell exponential.

Un random find.

1 Like

Intrebare:
Cineva are opinia urmatoare despre web3. Sunt curios ce parere au altii despte text. Este un fel de new age bullshit ori este o remarca logica?

Schimbarea de bază a paradigmei este că permite integrarea reală a conținutului, comunității și comerțului cu potențiala interacțiune cu mediile reale și digitale. În mod realist, acestea sunt tehnologiile Web2+3 care lucrează împreună.

ce e web3? :stuck_out_tongue:

eu inteleg ca web3 este ca in loc sa fie o baza de date comuna, fiecare are cate o baza de date exacta in fiecare buzunar :upside_down_face: (poate ma gresesc)

“Web 3 e o soluție la o problemă inexistentă”. Am văzut descrierea asta folosită de alții și cred că se potrivește într-o anumită măsură. Nu zic că nu are și anumite puncte pozitive pentru toată lumea(și foarte multe pentru unii). Dar în mare, cred că minusurile depășesc plusurile.

Sunt curios la ce vor fi folosite unele baze de date.
Am văzut că sunt TB de baze de date din Rusia publice.

1 Like


avem animatie de loading :sunglasses:



Omul vede o problemă și trece la rezolvarea ei. Nu poți să zici că nu-i așa :joy:

1 Like

Borcea de Statele Unite

1 Like

Care sunt cele mai faine aeroporturi prin care ati fost?

1 Like

SSH ca puteai să fumezi direct la “gate” :slight_smile:

pe niste insule prin asia era niste colibe de stuff cu ventilator mare in tavan. la una ne-au luat de la avion cu un trocarici, la alta am mers cu picioarele noastre ca nu exista mijloc de transport pana “in terminal”
din astea moderne… probabil singapore.

2 Likes

digital nomads si la noi

1 Like

Continuând discuția de mai sus, cu sincronizarea setărilor între sisteme: Brave câștigă premiul pentru cea mai cretină abordare.

Dacă la Chrome poți copia folderul de profile și e cam totul așa cum era înainte, la brave trebuie să setezi în prealabil sincronizarea pe blockchain sau așa ceva. Dacă nu faci asta, adio extensii, setări și tot ce mai vrei tu.

Fun fact: în Brave Browser este implicat Brendan Eich. Același individ care a contribuit la prima versiune de JS. Coincidență?

1 Like