DevForum Pub & Chat🍻

1 Like

wcalc are unghiurile in grade.
qalc, bc si altele au doar in radiani - n-am sapat cum sa le schimb din config insa.
bc e si finicky, tre’ sa-l folosest cu -l ptr. anumite functii gen sin, cos, etc.

Friendship ended with bc, now wcalc is my best friend. :rofl:

1 Like

https://www.pluralsight.com/offer/2022/q4-free-week
poate are cineva nevoie

3 Likes

Ceva bun pe partea de CS sau CS math?

Are cineva experienta cu prepararea fainii integrale la domiciliu?

Am vazut diverse mori pentru macinarea graului (intre 800-2000 RON).
Dar nu sunt familiar cu achizitonarea graului de panificatie in bulk. Vad ca sunt oferte pe OLX dar nu stiu ce calitate au, daca mai trebuie cernut graul, etc.


Pretul unui kg de faina integrala este de aprox. 8 RON.

  • 300g zi sau 10kg luna - 80 RON.
  • 3 ani de zile, 360kg * 8 RON - 2880 RON

Preparat la domiciliu:
~1500 RON moara, 1.6 RON kg grau, 0.05 KW/h per kg grau macinat, 0.05 RON cost electricitate per kg (moara mai industriala, ceva de genul asta probabil, nu fancy de bucatarie)

  • 576 RON grau, 18 RON electricitate, 1500 RON moara = 2094 RON
  • chiar cu un cost mai ridicat de electricitate ptr. o moara fancy, hai sa zice 100-200 RON, ajungem la 2300 RON primii 3 ani, tot e mai rentabil.
  • Se presupune ca moara tine cel putin 3 ani. Cele fancy vad ca au garantie de 10 ani.
  • Urmatorii 3 ani daca excludem costul morii care deja s-a amortizat, 360kg grau integral vor costa 594 RON. O economie de 660 RON per an per persoana (~130 euro per an persoana).

(Se poate vedea in graph costul per zi, rosu e cumparat, albastru e preparat. Se intersecteaza la 697 - deci daca nu ma insel vom amortiza costurile de setup dupa 697 de zile)

In afara de economie am auzit ca graul proaspat macinat are mai multi nutrienti si gust mai bun. Plus ai flexibilitate, poti sa faci combinatii, etc.

1 Like

Ai uitat variatia pretului.
Acum graul e mai scump din cauza Ucrainei, daca se rezolva graul isi va reveni la pret de nimic in cantitati mici. Morile din Romania nici nu functionau inainte, duceau tonele de grau in Ucraina, moara era aproape gratis.

A doua problema pe care o ai e ca painea si produsele cu gluten vor iesi din preferintele tinerilor. Integrala sau nu, e foarte nesanatos si mai toata lumea recomanda eliminarea painii din dieta.

Dacă privești lucrurile strict din punct de vedere al banilor poate e convenabil. Și poate o fi ceva mai hrănitoare.

Dar toată logistica, să faci rost constant de grâu bun (dacă nu e suficient uscat nu e ok), să stochezi grâul, praful pentru a măcina făina, zgomotul…

Apoi mai este problema consistenței: dacă faci pâine, vrei să ai o oarecare predictibilitate la cum se comportă făina.

Dacă vrei făină bună, îți recomand magazinul ăsta, am luat de câteva ori, foarte bună.

4 Likes

Mmm, da. Eh, vedem.
Baga si tu niste retete de paine integrala, nu stiu daca ai postat pe forum. A to Z, de la ingrediente pana la rezultatul final, daca ai chef. Un mic ghid ptr. incepatori.

Also, mai bine in tavitze de paine sau in tava mare pe hartie de copt?
Vroiam sa te intreb oricum privat dar poate se mai gasesc brutari amatori. :grinning:

Stiam ca graul prezent e diferit fata de cel consumat in trecut. Dar stiam ca glutenul nu este in special daunator, decat daca ai intoleranta la gluten.
Stii de studii ceva care sa arate lucrul asta?

1 Like

Depinde ce fel de pâine vrei să faci:

  • drojdie: cel mai probabil tavă de pâine/cozonac
  • maia: baneton

De obicei făina ne-albă (integrală/neagră/secară/orz/alte cereale) se pune într-un procent relativ mic, sub 30% din totalul făinii, deoarece glutenul nu este suficient de puternic și altfel iese o pâine densă (presupunând că nu vrei să adaugi afânători sau alte minuni).

Despre rețete… am ajuns la concluzia că rezultatul depinde de atât de mulți factori încât este inutil să urmezi la gram vreo rețetă. Singurul procent la care trebuie să fii (oarecum) atent este sarea, să nu depășească (nici în sus, nici în jos) 2-2.5% din cantitatea de făină. În rest… YOLO.

De obicei am 70% apă și 20% maia. În unele pun până la 10% tărâțe opărite (de genul ăsta). În altele pun nuci/măsline/merișoare/stafide până la 30-40% (funcție de făină).

Am făcut de câteva ori cu unt sau ulei de măsline (5-10%), rezultatul a fost… interesant. Nu neapărat rău, dar nici wow.

Procentele se raportează la cantitatea de făină. E.g. pentru 1000g făină ai 700g apă, 200g maia, 20g sare, 300g nuci/măsline, 100g tărâțe etc.

1 Like

Nu doar glutenul e problema, făina înseamnă carbohidrați care devin practic ‘zahăr’ și crește glicemia.

Desigur că sunt multe tipuri de pâine.

Proteinele sunt ok, dar prea multe proteine nu mai sunt ok. Idem și pentru fibre. Și pentru restul.

Cu dieta nu trebuie să o dai în extreme. Ca în orice altceva, moderația este cheia. Ce crezi că e rău de fapt, pâinea sau mănânc trei pâini pe zi?

1 Like

Eu am o mașină Tefal, cu orice făină iese o pâine infinit mai bună decât aia de la magazin.

100kg grau macinat pe an, 1h la fiecare 20kg = 5h/an x $50/ora-programator=1000ron pierdere.

1 Like

Mai toate comunele din țară au mori pentru grâu.
Oamenii au terenuri pe care le dau in arendă la ferme, iar după recoltă primesc fie bani, fie grâu.

Cine optează pentru grâu, ori il duc la moară si pleacă cu făină la schimb, ori il păstrează si fac uruială (mâncare pentru animale) din el.

Dacă vrei grâu poți să încerci la o moară de la țară, să vorbești cu cineva care are teren si ia grâu de la fermă, sau să iti cumperi un teren si să il dai in arendă pentru a lua grâul de la fermă.

Un hectar de pământ poate costa aproximativ 30.000 lei.

2 Likes

Mie imi iese bine aluatul in general.
Așa că am cumpărat un aparat pentru frământat, pentru că nu imi place să mă lipesc cu cocă.

Rețeta mea pentru o pâine e cam așa:

  • 300 g făină
  • 7 g drojdie uscată
  • o linguriță de sare
  • 15 ml de ulei de măsline
  • 200 ml de apă

Le pun pe toate in aparatul de frământat, le frământă aparatul.
După 5-7 minute bag aluatul in frigider.
A doua zi dimineața bag aluatul pentru crescut in cuptor vreo 10-15 minute la 60 de grade C.

Apoi pun cuptorul la 170 de grade C pentru 30 de minute - dacă aluatul e pus in formă de cozonac, sau 18 minute dacă e focaccia ori ceva asemănător.

1 Like

Da, corect, carbs cu absorbtie rapida. Nu-s ideali.

Btw, ai incercat grau germinat? Are un gust foarte bun si incarcat de nutrienti dar e bataie de cap sa-l faci. 1 zi la inmuiat, dupa aceea schimbat apa si strecurat la 6 ore timp de vreo 2 zile. Si nu tine prea mult din pacate, decat poate macinat si bagat la rece dar nu stiu cat mai pastreaza nutrientii.

Dar mancat raw e foarte bun.

Asa e, cu faina alba iese paine gustoasa. Am incercat cu faina integrala 100% si s-au blocat malaxoarele, prea densa compozitia.

1 Like

La prima citire am inteles “taur sentimental, foarte frumos” :grin:
Interesant cum evolueaza limba. Treerat atunci, azi treierat. 106 ani.
Oare cine a luat decizia sa schimbe forma? In timp, comisie, etc?

(cel putin pot observa cum a evoluat din franceza cogneac in coniac)

E cineva aici care studiaza evolutia si originile limbilor? Pare un subiect fascinant.

Cine, nu știu.
Știu totuși că in limba română cuvintele trebuie să se scrie așa cum se aud si se folosesc in vocabularul popular.

De la “treerat” la “treierat” - pentru că se auzea “i” întotdeauna.
Unele cuvinte se scriu si folosesc asa de des diferit de dicționar, incat nu are sens să se mai pastreze forma din dicționar.

La cuvântul “este” e o excepție.
Cred că celor care iau deciziile privind dicționarul le e teamă de linșaj. E cel mai cunoscut cuvânt din limba română. Nu ne atingem de el.

1 Like