DevForum Pub & Chat🍻

Daca ii mai concedia si pe aia…

Fuck yeah, l-am vazut pe primul cu Constantinopole, asta o sa fie si mai si :grinning:

am trecut pe mac :slight_smile:

2 Likes

Aplicatii recomandate: Fig.io, Rectangle, Lunar.fyi, LinearMouse, Maccy, iTerm2, BetterDummy daca ai un monitor 1080p, Office 365, Edge in loc de Chrome

1 Like

Am descarcat iTerm2 :grin:

2 Likes

cu ce faceti screenshots pe mac? pe win am ShareX. greenshot are versiune de mac, dar nu stie video.

CMD+SHIFT+5 sau CMD+SHIFT+3 pentru fullscreen, CMD+SHIFT+4 pentru portiune selectata

Ai bara de captura la CMD+SHIFT+5 din care poti salva in clipboard sau in fisier sau poti inregistra, de obicei e de ajuns. Daca vrei streaming OBS.

Daca vrei sa reduci dimensiunea poti folosi Handbrake sau ca sa il faci mai rapid iMovie. Daca il salvezi in clipboard si vrei sa il salvezi ca fisier si sa il editezi poti deschide Preview si New from clipboard la File, tot cu Preview scanez si la imprimanta sau poti deschide PDF-uri pentru editat.

1 Like

nah, ceva cu feature-uri, sageti, highlight, blur

1 Like

Nu are blur, dar daca il salvezi in fisier cu CMD+SHIFT+5 poti deschide un editor dand click pe fereastra mica din dreapta jos care apare.

eu foloseam skitch (era bine integrat cu evernote) dar acuma merg doar pe builtin (pt ca la job nu pot instala chestii) si e super ok, editez cu preview si pun text sageti etc peste

lightshot pare sa fie campionul la free apps in ultimul timp

Zappy - nu numai screenshoturi ci si Loom-like videos + GIFs

Disclaimer: Produs de firma la care lucrez, dar nu am legatura cu developmentul produsului respectiv. Doar il folosesc zilnic, extensiv.

S-a rezolvat!
Chiar mă gandeam că ăia 40k care au fost dați afară au fost de fapt înlocuiți de AI.

Cleanshot X daca vrei ceva paid si mai avansat.

Ce aplicatii de mac mai recomandati? :smiley:

Fara Alfred, nu e mac.

Si io is proaspat pe mac. Adica mai am unul acasa, dar nu-l folosesc decat in caz de urgenta sau la filme, deci nu se pune.
So far, I hate it :)).
L-am luat ca m-am saturat sa cercetez procesoare, ecrane, greutati si cand vine laptopul sa aiba o caramida de incarcator. La apple e simplu: iei ultimul mac pe care ti-l permiti si aia e :slight_smile:

1 Like

Experienta mea se rezuma la butonat in istyle :))

Deci dacă nu vă declarați virușii sau aveți opinii diferite de cele ale statului o să ajungeți la răcoare sau amenda de până la 10% din cifra de afaceri.
Legea e scrisă pe jumate în mod deliberat, dacă denunți trebuie să dai dispozitivul autorităților care cine știe cât îl ține pentru investigare. Dacă nu anunți poți fi amendat.

Vrajeala

Traiesti in tara unde a durat 10 ani sa fie condamnat Nutu Camataru’ pentru camatarie.

Eu văd șmecherii de genul:
Scanezi un blog/magazin/aplicație publica pentru exploituri și trimiți amenda că nu a declarat exploit-ul și ceri acces la server pentru investigații ca să iei de fapt toate datele dacă lucrezi la SRI.

E.g. cineva de la SRI vrea ip-urile mele, caută un exploit pe Discourse și dacă are noroc cere acces total la server ca să investigheze sau trimite o amendă de 8000 lei.

De fapt e floare la ureche să scanezi fiecare domeniu .ro pentru vulnerabilități și cum e ceva să abuzezi de lege. Cred că fiecare site la nivel de hobby cu wordpress/pe shared hosting are vulnerabilități serioase.