DevForum Pub & Chat🍻

Pe mine ma intereseaza mai putin cat de inovator, original este un produs, serviciu. Ci mai mult executia lui.

La mine asta trigeruieste fzf search of old commands. :slight_smile:

Google a reusit sa impuna niste produse ca lideri de piata (nu am cercetat statisticile, s-ar putea sa ma insel), pe langa search: gmail, gmaps, google docs si toate suita de office, youtube, chrome, android, ganalytics, adwords, chiar daca nu au fost produsele lor originale.
Au facut produse bune, pe care lumea le foloseste, au o executie foarte buna.

La partea de inovatie, as zice despre munca facuta cu Chrome si progresul in domeniul browserelor. Inainte de Chrome piata era dominata de Internet Explorer. Remember IE6 anyone?

Chiar dacă sunt de acord cu majoritatea răspunsului tău, Chrome a venit când Firefox era în creștere iar IE7 deja fusese lansat de vreo 1-2 ani.

Știu că IE sucks & co, dar dominat e un cuvânt destul de puternic în contextul în care IE avea 52% (iar procentul ăsta era spart în IE 6, 7 și parcă? 8) :slight_smile:

De aici.


Hate mode on:

Și ca să o spunem pe aia dreaptă, nici măcar Chrome n-a fost făcut de ei; au folosit motorul de la safari mulți ani, până când au făcut un fork la Blink.

Dacă stau să mă gândesc bine, produsele lor originale (i.e. dezvoltate de ei cu idei cât de cât originale) au fost de mare succes: Wave, Glasses, Stadia și… cam atât?

De fapt, aș putea spune că Google a avut mai mult succes cu limbajele de programare decât cu produsele: Go, Flutter, Dart…

Nici nu trebuie sa realizezi un produs de la zero, este de ajuns sa iei unul existent si sa il faci mai bun, sa il duci la urmatorul nivel. Daca ar fi sa ne uitam si in curtea Apple…

3 Likes

Ouch… :sweat_smile:
image

Ceva mai de cartier (dupa fapte reale):
Vecinii faceau gratar, eu caram moloz cu galeata (eram cu casa in constructie).
Cativa ani mai tarziu vecinii isi reparau gardul, iar eu faceam gratar.
M-au vazut cand iesisem pana la magazin sa iau bere si mi-au zis ca “unii muncesc, altii se distreaza…”.
Le-am raspuns ca nu am vrut sa ii deranjez de la gratar cand munceam eu :slight_smile:

1 Like

Voiam sa vad ce zice GPT-4 despre Luceafarul de Eminescu, desi stiam ca nu are date noi.

Asa zice ca e prima strofa:

Cătălina al nemărginirii noapte,
Lucifer, de-al nopții cerc senin și sfânt,
Tu strălucești, ca ochii dragostei,
Pe boltă-naltă, lângă-ntunecatul bolovan.

Imi place partea cu bolovanul.

Ce pot face cu o tabletă veche iPad pe care rulează iOS 10 si nu mai poate fi updatat?

Săraca tabletă zici că-i nouă, dar la aplicații e cu 6 ani in urmă.

poate o merge jailbreak

Merge, dar merge degeaba.

Sunt un aceeași situație, îl folosesc pentru citit: pocket și ibooks.

De multe ori ma intreb daca oamenii mai amarati ca mine ar avea aceleasi oportunitati pe care le am eu, daca ar fi trait in papucii mei.

Intrebarea e - daca as fi fost eu in pielea lor, as fi ajuns la fel ca ei?

Cred ca e cam 50/50, mediul si genetica.

Cum facea Tommy Shelby, ranind balega in grajd? Cica “Sa-mi reamintesc de ce fac ceea ce fac”.
Am dat la lopata azi pentru vreo jumatate de ora. Acelasi feeling. :grinning:

Btw, e cineva interesat de un mini meet la o partida de pescuit, sambata asta (dimineata pana seara)? O sa fie cel mai cald din toata sapt, 19 grade si soare/nori.

Locatia ar fi in Ghindaresti, malul Dunarii, padurice langa o rezervatie naturala, se poate ajunge cu masina, apoi de acolo mai sunt vreo 100 de metri pana la zona de pescuit.

Putem face un gratar, degustam niste vin de casa, etc. :grinning:
E chiar langa o rezervatie naturala, deci putem merge si intr-o mica excursie prin rezervatie.

Temperatura apei e de 9 grade, am auzit ca se prinde crap.

Locul de pescuit indicat de sageata.

Locatia arata cam asa:

3 Likes

Eu sunt interesat dar nu pot sambata asta

2 Likes

Fapt divers: prin 2001 erau forumuri care nu cereau sa ai cont la ei sau undeva.
Intrai si scriai acolo ce simteai.
Era si optiune de a crea cont, dar era mai mult pentru utilizatorii regulati.

Cand ma gandesc ce s-ar intampla acum daca ar exista acum asa ceva…

1 Like

Cred ca ar fi posibil cu un AI destul de avansat (un moderator), doar sa limitezi mesajele la un anumit tip de mesaj si sa limitezi cate mesaje poti trimite pe ora.

fa un exercitiu de imaginatie. :slight_smile:

se cheama crowd control. nu ai nevoie de ai pt asta

https://www.reddit.com/r/funny/comments/123ptj0/man_vs_machine/

image

2 Likes