DevForum Pub & Chat🍻

Bard e încă la început de drum. Cred că are în momentul ăsta mai puțin de jumătate din capabilitățile ChatGPT.

Dar eu nu mă panichez. Bard încă învață. Se lucrează la el și cred că cei de la Google sunt pe drumul cel bun.

as plati bani sa vad cum arata biroul lu’ Google in ziua cand a iesit ChatGPT.

Probabil ca cei care erau competenti au plecat deja de la Google, a fost un scandal ca au dat afara mai multi ingineri fiindca aveau suspiciuni ca AI-ul are constiinta si erau probleme de etica.
In loc sa adreseze rational problemele pur si simplu i-au dat afara.

Totusi Google are extrem de multe date, mult mai multe ca oricare alta companie, deci nu e ca si cum poate pierde. Google mai are ceva unic: tensor processing unit-uri, care posibil pot rula modele de LLM mult mai eficient/cu mai putina energie.

Chiar daca bard nu e la fel de bun ca ChatGPT, daca pot sa il faca sa fie mult mai ieftin/gratuit/cu reclame o sa castige comercial. Pot integra multe lucruri in Google Sheets/Documents/Google Cloud/Gmail/Android Auto/Android…

Plot twist: managerii de la Google sunt AI și au dat afară oamenii care puteau să-i demaște!

3 Likes

Nu numai acolo.

1 Like

Din câte știu eu, a fost dată afară o singură persoană. Respectivul a fost concediat pentru că a încălcat clauzele contractuale când a decis să publice acel articol despre LaMDA și despre faptul că tehnologia AI-ului la care lucrează google are conștiință. Parcă așa îmi aduc aminte.

Înainte să fie dat afară și chiar înainte să publice acel articol, i s-a explicat că tehnologia din spatele AI-ului doar urmărește discuția și răspunde în consecință. Deci, cum poate cineva în condițiile astea să spună că a fost dat afară degeaba ?

În plus, dacă e să mă uit acum la Bard, care se presupune că ar avea modelul LaMDA în spate (cred că în toată puterea lui), pot să zic că a fost dat afară pe bun motiv.

Cel care a publicat era deja al doilea din cate imi amintesc, prima data au dat afara managerul lor.

Nu uita ca Bard e probabil limitat ca sa nu fie probleme legale, nu e modelul de LaMDA nelimitat la care au acces cei de la Google.

in ultimii 10 ani ce produs “amazing” a scos google, lumea ii are in high regard, dar de la Gmail nu prea am mai scos nimic, distinct, poate android dar e copie dupa iphone si are ca baza jvm-ul, aia de apple au fost in stare sa aiba un mobile os, google au trebuit sa i-a linux-ul/jvm si multe alte librarii, golang nu e cine stie ce, nu are multe features pt ca e cam praf tehnic, nu neaparat ca “nu aveam x pt ca sunteti idioti si nu stii sa folositi oricum”

2 posts were split to a new topic: Cum curățăm vârful ciocanului de lipit?

Can confirm. :sweat_smile:

Go, Flutter, TensorFlow, Chromium, Maps (are AR in street view), Youtube Music, Youtube are 8k, au rescris total Google Apps Script cu V8.
Google Cloud e făinut, poți instala multe cu un click.
La k8s au contribuit destul de mult, au de exemplu kaniko.

JVM-ul din Android nu e JVM-ul normal.

1 Like

Maps, Wallet, Photos, Docs…

Nu văd Clujul pe hartă :troll:

nici unul nu in ultimii 10 ani, si de acolo maps e sigurul notabil dar e mai vechi si parca nici nu e a lor, au cumparat un startup, restul nu sunt chestii remarcabile pt o firma cu resursele Google, mai refeream la paradim shift, chestii inovative, cum e chat gtp, cum a fost iphone, aws la fel este, primii care au investit asa mult in “cloud”, sau cum a fost google search, nu pt chestii care poti sa le “brute force” cu bani.

ctrl + r
reverse search

1 Like

Așa nici Gmail nu e Google original.
A fost cumpărat.

Wallet este original si din ultimii 10 ani.

Ce companie a avut asa multe produse proprii originale si super inovatoare? Majoritatea au unul, doua si dupa ce cresc cumpara alte companii. Se aplica la majoritatea gigantilor din tech de acum.

Wallet, nici nu stiu ce e ala, e pt us probabil, si cum e original, nu exista atatea app-uri de wallet, paypal etc.

OK, nu asta e problema, point-ul meu era ca nu stiu de ce lumea se uita la Goole de parca ii cine site ce, si mai si cargo cult practici de ale lor, ca asa e la Google… dupa parea mai a avut un sg product invator si anume search-ul si cam asta, rest-ul cam business as usual, e doar o alta companie, nimic special.

Wallet sau Google Pay.
Il poți folosi pe post de card la magazine.

1 Like