DevForum Pub & Chat🍻

1 Like

De pe reddit:
PCR : Romania (reddit.com)

1 Like

2 Likes

Astea 2 saptamani cred ca o sa experimentez celebrul CRUNCH MODE.
Wish me luck bros! :sunglasses:
(vreau sa lansez Gamitate pe 1 mai in Early Access si sunt un carcalau de lucruri de facut).
image

1 Like

V-ați vaccinat până acum?
Sunteți ok?

M-am vaccinat ieri cu prima doza Pfizer. Am vorbit cu un prieten la telefon si m-a intrebat de ce recepția a fost așa de buna :grin:

1 Like

Am ambele doze Pfizer.
La prima m-a durut putin bratul.
La a 2-a au fost mai multe efecte adverse (durere de cap si febra mica in prima noapte, si durere de brat si undeva la ganglionii de sub brat. ).
Efectele nu sunt foarte acute si trec cam in 24-36 ore.

Watch programmer die inside:

(un fel de tailwind…)

Dacă ar fi microcip-uri eu tot m-as vaccina, sigur se pot hack-ui să mă trezească în locul alarmei pe telefon. Nu știu dacă ați văzut Rick & Morty și diavolul care avea un magazin de obiecte blestemate. Le-a scos blestemul și a făcut un magazin de scos blesteme.

La fel îi și cu mine, mi-aș face propria retea 5G pe banii lui Bill Gates. :money_mouth_face:

Apropo grijă cu soția/prietena, mie nu mi-a fost clar că vrea să vină deodată cu mine și a ieșit un scandal foarte urât. Nu prea ai nici ieșire, că dacă anulezi zice că ești nesimțit. :frowning:

1 Like

2 Likes

Ce mai urmează? Să își dea cineva seama că regulile stupide (simbol, număr, majusculă) sunt inutile? Sau că un passphrase este mai user friendly decât un password (și cel puțin la fel de sigur)?

?Hb%c>jgl-z@-7yjFYpLBEkZ vs bonn-idiom-enchain-puffball

1 Like

Unei discutii pe Devforum sa o ia pe aratura
0,5 ore

1 Like

suntem in 20 aprilie.
au rezolvat cu focusul? :slight_smile:

2021, știu. Dar încă se mai impun reguli de genul :slight_smile:

Băi, să știi că nu am mai observat problema, deci ori au rezolvat ori m-am obișnuit eu :exploding_head:

Cred ca ultima varianta

ne auzim in 2022 :slight_smile:

O parola lunga e la fel de sigura ca o parola cu caractere speciale, conditia e ca hash-ul sa nu fie undeva pe internet. Deci in mod ideal cand se seteaza o parola orice sistem ar trebui sa verifice o baza de date de hash-uri compromise. (multi fac asta deja si e o solutie eleganta cu Microsoft Azure Table storage)

Ideal e sa nu folosesti o parola peste tot ci doar unde nu poti folosi un identity provider unde ai two-factor auth cu token pe telefon/SMS/email sau toate 3.
Autentificarea prin SMS sau one-time password pe email iarasi sunt optiuni mai bune decat o parola care se schimba frecvent, doar ca asta te expune si la phishing.

1 Like

image

2 Likes

CSS e ușor, oricine îl poate scrie

Spuse pe un ton superior.

Apoi se întoarse și, tacticos, tastează niște selectori inteligenți.

#content #global-latest #header-latest h3 i img

Se poate folosi salting pentru parola si problema asta e oarecum rezolvata.

Apropo, am un token de la astia: Discover YubiKey 5 | Strong Authentication for Secure Login | Yubico

Are si NFC, poate fi folosit cu telefonul, etc.

1 Like

Haha, il urmaresc pe nenea asta pe Twitch.

image