DevTools - Tool migrare de baze de date - Sugestii pls

Buna,

Caut un tool de migrare unei baze de date. Ideal, sa fie generic. sa nu fie specializat WP sau alta schema. Ar fi cool sa suporte customizare pe bd-u target, conversii de date pe field-uri … etc

Cheers!
Adi - AppSeed

salutare

cred ca ar fi util si sa specifici de unde pana unde muti datele (ex: “din mysql in postgres, via a slow vpn”)
de asenea dimensiunea db-ului mutat e un factor important in drcizie

te-am putea ajuta mai usor

daca e doar mysql to mysql, cu dump

2 Likes

Pentru mysql https://sypex.net/en/ era beton + orice tool de conversie din myisam in X.
La fel pentru mysql daca ai innodb https://www.percona.com/software/mysql-database/percona-xtrabackup + cred ca stie si migrare.

Hello @tekkie

Contextul este urmatorul:

  1. nu ar treb sa conteze ce DB Engine scanezi ca sursa, pot fi si fisiere, poate ai doar un dump initial.
  2. pe Destinatie la fel, poate fi MySql, Postgre…etc, sau fisiere.

Ideea e sa ai un tool care sa te ajute sa manipulezi coerent datele din stanga in dreapta cu cat mai multe features. De ex, in sursa ai o tabela pe care vrei sa o spargi in 2 tabele in destinatie.

Alt feature util, conversii de tip. poate in sursa ai data in formai unix, iar in destinatie, vrei doar anul. …
Ideea e sa ai control, … mysqlDump e … un unload chior. nu ma ajuta f.mult.

Cheers!
Adi -

Vrei migrare, backup sau data wrangling = spargi datele in anumite date filtrate sau doar ‘auto migrare’ ce tot necesita sa scrii din ce in ce faci migrare si sa rezolvi conflictele in anumite cazuri? De SQLAchemy am mai auzit, dar nu l-am folosit.




1 Like

@isti37

Conceptul ETL se apropie, dar ce scrie in articolul ala e munca manuala.
Adica 'tool"-ul e codul tau :slight_smile:

Practic SQLAlchemy e un ORM ca oricare altul, l-am folosit e #cool

De Carry nu stiam, o sa dau o privire.

Thanks & Cheers!
Adi -

MySQL Workbench face si migrare.

4 Likes

Am folosit si eu cu succes MySQL Workbench pentru migrari. Recomand.

2 Likes