Diagrame logice pentru diferite cms-uri

cine foloseste propriul cms sau cunoaste foarte bine un cms existent pe piata si poate sa genereze niste diagrame logice legate de ce se intampla intern pe acolo m-ar ajuta mult :smile:

Ma intereseaza o diagrama logica cu ce se intampla prin cms de la primirea cererii pana la servirea paginii catre browser (ce fisiere se incarca si ce fac ele asa in mare, dependinte, partea de securitate, partea de template, partea de seo etc…)

Ideea e ca urmeaza sa rescriu anumite parti din cms-ul meu si vreau sa vad daca ma pot inspira de la altii pe partea logica (cum trateaza alte cms-uri anumite probleme intalnite in cms-ul meu) :wink:

Pentru WordPress poti sa te uiti pe intrebarea si raspunsurile de aici: stackexchange.com. De acolo am urmatorul link - Wordpress-3.0-Program-Flow. Tot acolo gasesti o diagram doar pentru ‘template hierarchy’.

Nu stiu cat de mult te ajuta, WP fiind un CMS destul de greoi/complex.

1 Like

ms, de asa ceva aveam nevoie, da ma ajuta, mai vreau si de la alte cms-uri tot diagrame in stilul ala (cine mai stie)
desigur, sunt interesat si de cms-uri inhouse, creatie personala cu care lucrati voi.

nu mai stie nimeni nici o schema logica similara de la alte cms-uri (magento/joomla/drupal sau altele facute de voi)

Poți genera profile cu Xdebug: http://www.xdebug.org/docs/profiler, pe care apoi le încarci în ce viewer vrei tu, cum ar fi Webgrind, KCacheGrind sau WinCacheGrind. Îți oferă o căruță de informații.

@victorstanciu la prima vedere pare foarte interesant ce mi-ai oferit tu, ramane sa gasesc timp de studiu si teste :slight_smile: ms.