Did you encounter any leap year bugs today?

Niște discuții interesante despre anii bisecți.

Dacă vă întrebați de ce programele tratează diferit 29 februarie este pentru că…oamenii tratează diferit 29 februarie.

Mai exact: când își serbează un om născut pe 29feb ziua de naștere în anii nebisecți? pe 28 februarie sau pe 1 martie?

Voi ați întâmpinat probleme legate de anii bisecți? Dar cu leap seconds?


Vag related:

tried to restore a table from my voluminous backups of same, and was met with:
Incorrect datetime value: ‘2004-04-04 02:24:55’ for column …
If you have guessed that April 4, 2004 was when Daylight Savings Time began, you get a sticker. Yup, mysqldump writes out a date that it cannot parse. 2:24 AM did not exist, it was 3:24 AM

1 Like

e destul de noua chestia asta cu anii bisecti, lumea inca nu s-a obisnuit. probabil la anu o sa mearga cum trebuie.

1 Like

Probleme de early adopters… :sweat_smile:

si 28 si 1 :slight_smile:
pana la urma tot calendarul e o conventie (care nici macar nu e la fel pe tot globul / in tot timpul).

daca am trecut mai bine decat estimarea peste y2k… ne impiedica un 29 feb?

ontopic: in afara de valoarea anecdotica a bugurilor astora nu cred (si nu stiu) sa fie semnificativ raspandite.
avem librarii pentru lucrul cu data / timp mai peste tot.
si daca au descurcat timezones… ma gandesc ca leap-day e floare la ureche.

Programele ar putea pur si simplu sa foloseasca o Date lib consacrata, dar programatorii se incapataneaza sa reinventeze roata. Si probabil ca ai hardcodari ca Feb are 28 de zile sau anul are 365 de zile.

Se plângeau ceva colegi pe unul dintre canalele de slack că au observat că meetingurile în Microsoft teams erau decalate cu o zi din cauza anului bisect :smiley: Eu nu am observat să confirm, dar dacă e adevărat cam aiurea din partea Microsoft.

EDIT: se pare că e pe bune, chiar e raportat bugul la Microsoft Redirecting

:laughing:

2 Likes