DIGI lansează internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10 G, cel mai rapid internet din România

Apropo de amazon prime, merita?

Sincer nu. Au content puțin, cred că 10% din ce are netflix.

Sunt șmecheri pentru că pun fiecare sezon ca item separat să pară mai multe.

Apropo recomand serialul Upload. E foarte interesant și cumva IT oriented, pe ideea din Matrix. Mie mi-a plăcut.

2 Likes

Eu ce fac e ca ma abonez prin rotatie la servicii: 1 luna la Netflix, anulez, urmatoarea luna la Amazon Prime, anulez, urmatoarea luna la HBO Go si tot asa. As pune si Apple TV+ in lista, dar nu vor sa imi ia banii, pentru ca stau in Romania. Toate serviciile astea persista contul si daca il “inchizi”, asa ca preferintele iti raman salvate.

Avand in vedere ca abia am timp sa ma uit la ceva si rar urmaresc ceva imediat cum apare, este o strategie buna pentru mine sa ma uit legal si cost effective la filme si seriale.

1 Like

Doar daca comanzi frecvent si scutesti transportul.

1 Like

De ceva timp am tot zis ca fac un upgrade la echipamentul de retelistica de acasa dar nu am gasit avut motiv. Initial ma uitam la PCEngines APU pentru un custom build pfSense/OPNsense dar citeam ca in anumite cazuri cu NAT nu treci de 6-700 Mbps.

Pentru 10Gbit sunt optiuni “ieftine” daca mergem pe intrare 10Gbit si iesiri 1Gbit, spre ex. MikroTik RB4011iGS+RM sau fratele lui mai mare MikroTik RB5009UG+S+IN care mai are si un port 2.5Gbit (avand in vedere ca multe mobo-uri de gaming vin cu NIC-uri Intel 2.5Gbit); pentru appliances cu mai multe interfete Gbit s-ar putea jongla cu LAGG, dar astea te avantajeaza daca ai mai multe device-uri care sa satureze banda Gbit. Switch-urile SFP+ sunt ieftine in functie de nr de interfete, dar problema intervine la modulele SFP cat si la NIC-urile pentru appliances. Cu un MikroTik CCR2004-16G-2S+ ai si SFP+ de iesire intr-un switch, cat si 16 porturi Gbit.

Nu incerc sa fac reclama, dar caut alternative, acum avand un Edgerouter si un AP Unifi.

Edit: problema e urmatoarea, la noile pachete de 2.5Gbit si 10Gbit va iesi fibra din GPON, sau eth? Ca stim sigur ca Digi nu e fanul echipamentului clientului :slight_smile:

Ai grijă cu asta, că acum câțiva ani am primit ceva scrisoare de la ISP cum că s-a făcut upload din rețeaua noastră la un film deținut de ceva firmă mare. Din investigațiile noastre a fost un client sau colaborator care avea pe laptop-ul lui un client de torrents, ocazie cu care am schimbat complet procedura (și implementarea :D) în ceea ce privește accesul în rețeaua din office.

cred ca eu sunt singurul care a ramas cu internet fiberlink 100 de la digi.

1 Like

Nu mai exista fiberlink 100 la Digi, nu trebuie sa actualizezi contractul, ar trebui sa ai 500/250 Mbps inclusiv daca iti vine cu UTP din scara.

nu vor si nu vor.
am probleme cu netul in sensul ca merge prost, cade.

Dau de fiecare data vina pe routerul meu(desi l-am schimbat cu altul iar problema persista), ma pun sa bag firul in pc desi eu stau pe telefon ( wifi ).

Le-am zis sa-mi mareasca fara perioada contractuala, platesc cei 2 lei in plus. Nu vor sa o faca gratis. Ori platesc o taxa aberanta de 100 ron sau mai mult ori accept 12/24 luni perioada contractuala.

Din pacate in complex alt furnizor de internet nu a avut loc si sunt captiv.

Pai posibil au dreptate cu routerul, daca pe pc ai 500 Mbps fara router ia-ti alt router, e 100 de lei unul bun. Daca ai ONT in casa, suna-i sa-l puna in bridge si te conectezi cu pppoe, acolo da, au o problema, ont-ul huawei se conecteaza greoi si se deconecteaza aleator, dar in bridge inca n-am patit sa faca asta.

Pe Wifi doar 5Ghz e de incredere si ai nevoie de mai multe acces point-uri la maxim 3m distanta de ce il va folosi.

1 Like

Două treburi:

  1. Dacă vreun alt furnizor e dispus să-ți tragă internet, legea spune că administratorii complexului trebuie să-l lase să facă asta.
  2. Digi e de departe cel mai bun furnizor „home use” din România, încearcă să rezolvi problema cu ei, totuși. Trage de ei să vină să verifice cu echipamentele lor dacă spun că ale tale sunt proaste, trebuie să existe o soluție.
2 Likes

Unul care funcționează decent, că bun nu va fi la banii ăia. :smiley:

I-am pus OpenWRT si functioneaza exemplar, singurul minus e ca nu are USB. I-am pus inclusiv DNS over TLS, poti seta WireGuard pe el, load-balancing sau failover cu mwan3.

Digi ofera acum gratuit si un ONT Huawei cu WIFI 6, care vine la cerere si cu AP ca sa extinzi reteaua wifi tot pe Wifi 6. Doar ca e greu de obtinut daca ai deja un ONT.

Asta în România și ca ISP era RDS?

Dincol da, știu că există probleme de genul.

Da, România, iar ISP era RDS/Digi (cel mai probabil) sau Euroweb, nu mai știu exact. :smiley:

Oricum din ce spui problema tot la traficul de Torrents era. Traficul generat de plex e ssl și practic e streaming nu prea au ce să se lege. La tine cred că au detectat trafic de torrent care e relativ simplu de văzut ce e, nefiind criptat.

De acord, dar filmele alea cum apar pe HDD-ul serverului de la birou? :smiley: Mi-am închipuit că vrei să faci o variantă complet automatizată cu SickRage, Sonarr, CouchPotato și restul serviciilor. :smiley:

Uite cine știe, cunoaște :slight_smile:

Mie nu mi-a fost de folos viteza de la Digi.
Routerul lor nu e capabil, așa că folosesc 100Mb, deși în abonament am mai mult.

Ar fi trebuit să dau o grămadă de bani în plus ca să ajung la ceea ce e în oferta actuală, așa că mă mulțumesc cu ce iese pe țeavă.

Chiar și așa, am conexiune foarte bună.

Router-ul lor (adică ONT-ul) scoate gigabit doar pe portul 1 dacă țin bine minte. Se pune în bridge și se folosește orice router mai răsărit… :smiley:

2 Likes